Ipari termelés, infláció: elszomorító adatokat közölt a KSH

Igen lesújtó adatokat közölt a KSH csütörtökön: 6,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, míg az ipari termelés 12 százalékkal esett. • Csökkent a kiskereskedelmi üzletek száma

MNO
2009. 01. 15. 8:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fogyasztói árak 2008-ban átlagosan 6,1 százalékkal emelkedtek, decemberben 3,5 százalékkal voltak magasabbak, mint 2007 decemberében és 0,3 százalékkal csökkentek 2008 novemberéhez képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. Az adatok megegyeznek az elemzői várakozásokkal. Utoljára 2006 augusztusában mért ilyen alacsony, 3,5 százalékos inflációt a KSH.

Az infláció decemberi csökkenése a járműüzemanyagok árának 9,4 százalékos esésével függ össze, amely önmagában 0,5 százalékos árcsökkenést eredményezett – mondta Mináry Borbála a KSH főosztályvezető-helyettese. A maginfláció decemberben 0,2 százalék, 12 havi összehasonlításban 3,8 százalék volt. Az éves átlagos alapdrágulás 5,2 százalékot tett ki. A nyugdíjas fogyasztói kosárra számított éves átlagos áremelkedés 2008-ban 6,9 százalék, decemberben a 12 havi index 4,7 százalék volt, a havi index nem változott. A fogyasztói árak tavaly novemberben 0,2 százalékkal csökkentek októberhez képest, és 4,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.

Az infláció átlagos szintje 2007-ben 8 százalék volt, ezen belül a fogyasztói árak decemberben egy év alatt 7,4 százalékkal emelkedtek. Tavaly decemberben egy hónap alatt az élelmiszerek árai 0,2 százalékkal nőttek. Ezen belül 3,4 százalékkal emelkedett az idényáras élelmiszerek ára, 4,7 százalékkal a tojás és 4,6 százalékkal a sertészsír ára, ugyanakkor 5,8 százalékkal csökkent az étolaj és 5,2 százalékkal a liszt ára. A többi árcsoport közül egy hónap alatt csak a járműüzemanyagoknál mozdultak el az árak, 9,4 százalékos árcsökkenés következett be. A 12 havi élelmiszerárak 4,3 százalékkal emelkedtek. Kiemelkedő mértékben 41,4 százalékkal nőtt a sertészsír, 26 százalékkal a rizs, hántolmányok, 16 százalékkal a sertéshús ára ugyanakkor az idényáras élelmiszerek ára 18,9 százalékkal csökkent. A háztartási energia ára egy év alatt 18,1 százalékkal emelkedett, ezen belül a vezetékes gáz ára 41,7 százalékkal, az elektromos energiáé 9,8 százalékkal. Az egyéb cikkek közé sorolt járműüzemanyagoknál 12 hónap alatt 15,5 százalékkal estek az árak.

A magas bázis miatt januártól további infláció csökkenés várható, hiszen tavaly januárban 7,1 százalékos, februárban6,9 százalékos 12 havi inflációt mért a KSH – jelezte Mináry Borbála. A KSH főosztályvezető-helyettese felhívta a figyelmet arra is, hogy az élelmiszerárak 12 havi összehasonlításban tavaly januárban és februárban egyaránt 12,6 százalékkal nőttek, a havi élelmiszerárak pedig januárban 1,9 százalékkal, februárban pedig 0,8 százalékkal emelkedtek.

Zuhanó ipari termelés

Az ipari termelés 2008 novemberében 12 százalékkal esett az előző év azonos időszakához viszonyítva, a munkanaphatástól megtisztítva 9,9 százalékkal csökkent – közölte a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön. A KSH előzetes adatai alapján tavaly novemberre 12,2 százalékos, munkanaphatástól megtisztítva pedig 10,1 százalékos csökkenést várt éves bázison. A termelés volumene tavaly az év első tizenegy hónapjában 0,4 százalékkal magasabb volt, mint 2007 azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index novemberben 2 százalékkal mérséklődött.

Az ipari termelés 2008 októberében az előző év azonos időszakához viszonyítva 7,2 százalékkal csökkent, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index októberben 1,9 százalékkal csökkent. A termelés volumene 2008 első tíz hónapjában 1,9 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az ipari termelés 2007 novemberében 5,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezett a kiigazítatlannal. Az ipari export 2008 első tizenegy hónapjában 1,1 százalékkal emelkedett, novemberben azonban az exportkereslet drasztikus visszaesése következtében 14,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Feldolgozóipari kivitel: lesújtó adatok

Az év tizenegyedik hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel négytizedét adó villamos gép és műszer gyártásának exportvolumene az átlagnál nagyobb mértékben, 17,9 százalékkal esett vissza. A feldolgozóipari export közel egynegyedét képviselő járműgyártás kivitele 14,7 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az ipar január-novemberi belföldi értékesítése 1 százalékkal, novemberben 9,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első tizenegy hónapjában 2,8 százalékkal, novemberben 7,8 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, ami az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítói hálózatait érintő megrendelések visszaesésével függ össze.

Tavaly novemberben a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva 13,2 százalékkal csökkent, a csekély súlyú bányászaté – a kőolaj- és földgáz-kitermelési szolgáltatás erőteljes növekedésének köszönhetően – 34 százalékkal nőtt. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás kibocsátása 2,5 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában, részben a tavalyinál enyhébb időjárás hatására. Novemberben a feldolgozóipar minden alágában csökkenés figyelhető meg. A jelentősebb súlyú ágazatok közül a feldolgozóipari termelés közel egyharmadát kitevő villamos gép és műszer gyártása jelentősen, 17,1 százalékkal visszaesett. Az alágon belül a legnagyobb mértékű csökkenést a híradás-technikai termékek és készülékek gyártása ágazatában volt regisztrálható.

A feldolgozóipari termelés több mint egytizedét képviselő élelmiszer, ital és dohány gyártása is számottevően, 14 százalékkal csökkent, nagyrészt az összes értékesítés közel háromnegyedét adó hazai eladások visszaesése következtében. Ez a jelenség valamennyi ágazatot hasonlóképpen érintette. A feldolgozóipari termelés több mint egyhatodát adó járműgyártás termelése 12,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 25,1 százalékkal mérséklődött 2007 azonos hónapjához viszonyítva.

Az új exportrendelések 25 százalékkal, az új belföldi rendelések 25,7 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány 6,6 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év novemberében. Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első tizenegy hónapjában 0,6 százalékos létszámcsökkenés mellett, 0,9 százalékkal magasabb volt, mint 2007 azonos időszakában. A tavalyi év első tizenegy hónapjában Magyarország területi egységei közül az ipari termelés négy régióban mérséklődött az előző év azonos időszakihoz képest. A legnagyobb mértékű volumencsökkenés a Dél-Alföldön (4,1 százalék) volt. A többi régióban 0,4 és 1,7 százalék közötti volumennövekedést regisztráltunk. Novemberben minden régióban visszaesés volt megfigyelhető.

(MTI)

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.