Kaczynski: Szükséges volt a németek elüldözése

A Süddeutsche Zeitung idézi a lengyel köztársasági elnök meglátásait, aki szerint anno szükséges volt a németek kitelepítése. A Handelsblatt hosszan elemzi Magyarország régiós leszakadását.

2009. 03. 05. 8:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali müncheni napilap Ma elfogadhatatlan, akkor szükséges című cikkében ismerteti a lengyel köztársasági elnök véleményét a németek elüldözéséről. Erika Steinbach lemondott az elüldözöttek központjának kuratóriumi posztjáról. Lech Kaczynski a felső-sziléziai Katowice meglátogatása alkalmából kijelentette, Steinbach visszavonulása ellenére „rendkívül szkeptikus”. Kaczynski újságírók előtt kijelentette, a németek elüldözése „a ma érvényes emberi jogi normák szerint elfogadhatatlan.” Akkor azonban ez az intézkedés „politikailag szükséges” volt. Az Elüldözöttek Szövetsége (BdV) még délelőtt lemondott elnöküknek, Erika Steinbachnak a kuratóriumba történő jelöléséről. Ezzel válaszolt a lengyelek tiltakozására és az SPD ellenállására. Fel kívánták oldani e lépéssel a blokádot és nem kívántak ürügyet szolgáltatni az alapítvány ellehetetlenítésére – nyilatkozta a BdV. Ezért a fogadta el az elnökség Steinbach visszalépési ajánlatát. Áprilisban fog dönteni a szövetségi kormány a 13 fős testület összetételéről. Ezzel a döntéssel egy a BdV számára fenntartott hely szabad marad, hiszen a számukra rendelkezésre álló három helyből csak kettőt neveztek meg. Az elüldözöttek központja 2013-ban nyithatja meg kapuit. Steinbach kijelentette, bízik az emlékhely gyors megvalósításában, hogy „az elüldözöttek idősebb generációja még megélhesse, hogy az ő sorsukat sem felejtették el”.

Handelsblatt (handelsblatt.com)

A düsseldorfi gazdasági napilapban Stefan Menzel A forint az elszigeteltségbe csúszik című cikkében elemzi a magyar gazdaság és a fizetőeszköz válságos helyzetét. Szerdán először került a forint egyetlen kelet-európai valutaként eladói nyomás alá. A cseh korona és a lengyel zloty ezzel szemben erősödött. A befektetők között először tapasztalható, hogy különbséget tennének a térség országai között. „Az elmúlt hetekben a kelet-európaiak még viszonylag összhangban mozogtak” – nyilatkozta Walter Demel, a bécsi Raiffeisen Research munkatársa. Az új uniós tagállamok közül Magyarország – együtt a balti államokkal – található a legrosszabb gazdasági helyzetben.

A gazdaság gyorsan zsugorodik, a vállalati csődök és a tönkremenő magánszemélyek száma növekszik. Csehországban és Lengyelországban a gazdasági problémák messze nem ilyen nagyok. A cseh, lengyel, szlovák, román és bolgár pénzügyi felügyelet közös felhívásban óvott attól, hogy a kelet-európai országokat egy kalap alá vegyék. „Szükségtelenül gyakran leegyszerűsítik a helyzetet. Ennek negatív következményei vannak azon bankok számára, melyek a régióban tevékenykednek” – írják a pénzpiacot felügyelők. Pikáns módon az első felhívást nem írta alá a PSZÁF. Csak a második változatban, dél körül voltak ott a magyarok. Bécsi és budapesti elemzők ezt tudatos figyelmeztető lövésként értelmezik, amivel a kelet-európai országok a Gyurcsány-kormányt kívánták helyretenni. Gyurcsány vasárnap Brüsszelben egy közös 180 milliárd eurós kelet-európai segélyalapot követelt, mely nem tenne különbséget az országok között. A legtöbb uniós tagállam – beleértve a legtöbb kelet-európai országot – azonban elurasította ezt a tervet.

Ezzel szemben az EU akkor kíván segíteni, ha egyes országok válságos helyzetbe kerülnek. „Az, hogy egyes nyugati bankok néhány keleti országban nehézségekkel küzdenek, azt a hibás benyomást kelthette, hogy pénzügyi értelemben a nyugat jó és a kelet rossz” – panaszolta szerdán Robert Fico. Egyúttal visszautasította annak gondolatát, hogy „létezne egy egységes kelet- és közép-európai problémás övezet, ez egyszerűen nem igaz”. A budapesti kormány ezzel szemben megpróbálta a forint legújabb gyengélkedését a kelet-európai helyzettel megmagyarázni. Veres János is az egész régióval szembeni bizalmatlanság kifejeződését látja a történtekben. A magyar gazdaság alapadatai alapján a forintnak sokkal jobban kellene állnia. A cseh korona és a lengyel zloty szerdai kereskedése egészen más nyelven beszélt. Varsóban egy euró 4,67 zloty, ami kétszázalékos növekedésnek számított.

A cseh korona Prágában 1,7 százalékkal 27,50 koronára erősödött, ami február eleje óta a legjobb árfolyamát jelentette. A budapesti devizakereskedők aggodalommal figyelik a forintnak a többiektől eltérő fejlődését. „Az egységes kelet-európai fejlődéstől leszakadunk. S ez valóban fenyegető” – nyilatkozta egy budapesti kereskedő. Legutóbb hétfőn figyelmeztették a nemzetközi befektetőket a magyarországi gazdaság problémáira. A Fitch hitelminősítő intézet ekkor változtatta a magyar államkötvények hosszú távú kilátásait stabilról negatívra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.