Der Standard (derstandard.at)
Az osztrák baloldali-liberális napilapban András Szigetvári és Josef Kirchengast „A szélsőségesség ellen erősíteni az immunrendszert” címmel készítettek interjút Bajnai Gordonnal, aki a címben is megfogalmazta legfontosabb kormányzati célját. Bajnai elmondta, Magyarország nemcsak a gazdasági válsággal találta szembe magát, hanem számos belső problémával is. „A két nagy párt mély politikai megosztottsága, néha ellenségessége okán a szükséges reformokat az elmúlt tíz esztendőben mindig elhalasztottuk” – mondta. „Most azonban alig három hét alatt keresztülvittünk egy nyugdíjreformot, és egy adóreformot is tervezünk” – tette hozzá. Kijelentette: „A programot mi magunk alkottuk, s messze túlmegy azon, amit az IMF és EU elvár tőlünk.”
A június 7-i várható Fidesz-siker esetleges belpolitikai következményeit firtató kérdéssel kapcsolatban úgy fogalmazott, „az EP-t választjuk és nem a kormányt”. „Elmondtam, hogy a reformok eleinte igen fájdalmasak lesznek” – jelentette ki. Mint hozzátette, több mint 200 képviselő aláírt egy politikai nyilatkozatot eme tervek megvalósítására. Ebben a szakaszban kiszállni, mielőtt a reformok kellemesebb fele elkezdődne, oktalanság lenne.
Bajnai optimizmusát az első törékeny jelekre alapozza, melyek szerint növekedni kezdett a bizalom Magyarországgal szemben. Ezt jelzi a forint tízszázalékos erősödése is, amióta átvették a kormányrudat – vélte. A kormányfő elmondta, hogy a forint leértékelése nem vezetett masszív ingatlaneladáshoz. Szerinte a kormány mindenkinek segített, aki elveszítette a munkahelyét. Mint mondta, azért, hogy egy még mélyebb szociális válságot megakadályozzanak, további lépéseken dolgozik a kormány. „Egy alap létrehozásán gondolkozunk, mely minden lakásba befektet, melyet nyilvános árverésen eladnak, mert a tulajdonos képtelen a hiteleket tovább törleszteni. Az adósok egy-három évig tovább maradhatnak az otthonaikban, ez idő alatt bérleti díjat fizetnek és időközben megoldást kereshetnek” – fejtette ki.
A megszorítások, az áfaemelés és a 13. havi nyugdíj eltörlése azonban elsősorban a középosztályt és az alsóbb rétegeket érinti. Arra a kérdésre, hogy mindezek fényében miért bízik abban, hogy az emberek nem lázadnak fel, Bajnai azzal érvelt, hogy a közvélemény-kutatások szerint az emberek 70 százaléka azt hiszi, szükség van a reformokra, mindegy, milyen kormány van hatalmon. A válság megmutatta, hogy Magyarország válaszúton áll, könnyen lehetséges, hogy káoszba és szociális krízisbe süllyed. Az adócsökkentés következtében a középső és alacsony jövedelműeknél 2010 után átlagosan bérük másfélszeresére marad – vélte. A kormányfő szerint az egyik legnagyobb társadalmi probléma, hogy a pártpolitika az élet minden területére benyomult: a kapcsolatokba, a barátságokba, a családokba. „Ez a mély megosztottság megsebesítette a magyarok lelkét” – fogalmazott. „Vissza kell térnünk a normális élethez, s meg kell erősítenünk immunrendszerünket a szélsőségességgel szemben.”
Bajnai végül azzal a vigasztaló mondattal zárta interjúját: a magyaroknak elég önbizalommal kell rendelkezniük, hogy tudják, az eső után mindig előbukkan a nap.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilapban Nicolas Richter Szemet becsukva előre című cikkében ismerteti, miként exportáltak NSZK-s cégek tiltott javakat Teheránba. Az elmúlt években az Iránba irányuló német export ellenőrzése területén súlyos hibákat követtek el. A lap információi szerint egy német–iráni üzletember ellen folytatott nyomozás lesújtó képet ad a vámhatóság állapotáról. Ahol még olyan eszközöket is átengedtek, melyek katonai célokra is felhasználhatóak. Az államügyészség által kihallgatott vámosok elmondták, minimálisan sem készítették fel őket az iráni üzletekre. Nem használták a rendelkezésükre álló adatbankokat, s az Iránba tartó teherautókat komolyabb ellenérzés nélkül átengedték a határon. Iránt a Nyugat 2003 óta atombombagyártással gyanúsítja. A vámosok vallomása szerint az Iránba induló teherautókat többnyire az út szélén vámolták anélkül, hogy az ajtókat kinyitották volna. Az adatbankok kezelését többször is olyan kollégákra bízták, akik nem igazán értettek a számítógépekhez. A nyomozók szerint a laza ellenőrzés nem számít szokatlannak. A vámhivatalt felügyelő pénzügyminisztérium nem kívánt nyilatkozni a vádakkal kapcsolatban.
Fagyos reggel és köd után jön valami sokkal rosszabb