Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Martin Fritzl Gazdag bécsi SPÖ: Az elvtársak mint boncok című cikkében elemzi a fővárosi szocialisták privilegizált helyzetét. Kedden este az SPÖ adómunkacsoportja a párt saját szállodájában megkezdte munkáját. Az első eredmények már a nyár folyamán várhatóak. A vitával azonban az SPÖ saját vagyonának a kérdése is az érdeklődés középpontjába került. Különösen amikor kiderült, hogy legalább két megyei alapszervezet – az adót elkerülendő – a pártvagyont alapítványokban parkoltatja, miközben a tartományi vezetők hangosan az alapítványoknak adott kedvezmények eltörlését követelik. Az igaz, hogy nagy vagyonnal az SPÖ-n belül nem a felső-ausztriaiak (ők alapítványokba menekítették az ingatlanvagyonukat) és a stájerek rendelkeznek, hanem a hatalmas bécsi tartományi szervezet. Ez ugyanis felépített egy szerteágazó cégbirodalmat. Építőcégek éppen úgy idetartoznak, mint egy médiaház, egy hirdetési ügynökség, Bécs legnagyobb plakátcége, vagy a legnagyobb közhasznú lakásépítő társaság. A tulajdonos hivatalosan nem a párt, hanem egy közbeiktatott egyesület, a Bécsi Munkásotthonok Szervezete, mely ismételten két holdingon keresztül gyakorolja tulajdonosi jogait. A kettő közül a nagyobb 2008-ban 2,4 millió eurós nyereséget mutatott ki a könyvelésében.
Christian Deutsch, a bécsi SPÖ titkára a nyereség felhasználásával kapcsolatban igencsak szűkszavúan nyilatkozott, mint mondta, minden adat hozzáférhető a cég könyveiben. Norbert Walter néppárti városi tanácsnok természetesen kritikusan szemléli a vörös cégbirodalmat: „Mint egy polip, mely egész Bécset befedi.” Hubert Sickinger, a pártfinanszírozás szakértője szintén problémásnak tartja a bécsi hatalmi koncentrációt: „Ha egy ilyen vállalkozás költségvetési megbízást kap, akkor felmerül a keresztfinanszírozás gyanúja” – mondta a politológus. Alig van vagyona a többi pártnak. Az FPÖ néhány ingatlant birtokol, éppen úgy, mint a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ), mely a karintiai FPÖ jogutódja. A zöldeknek mint a legfiatalabb pártnak nem volt lehetősége, hogy vagyont gyűjtsön.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Georg Paul Hefty és Albert Schäffer „Nem tartom szitokszónak a populistát” címmel készített interjút Horst Seehoferrel, a CSU elnökével. A CSU elnöke elmondta, a szeptemberi választásokat követően az FDP-vel közösen kíván kormányozni. Nemcsak a gazdaság- és pénzügypolitikában, hanem az egészségügyben is komolyabb esélyeket nyújt egy ilyen koalíció. A CSU bármilyen politikai konstellációban elkövet mindent, hogy elhárítsa a Bajorországot fenyegető hátrányokat. „A tartományban nem fizetik meg az orvosokat a teljesítményükért, ami súlyos hátrányt jelent a páciensek számára is” – hoz fel egy példát a pártelnök. „A tartományi gyűlésben bemutatott első kormányprogramomban bejelentettem, hogy a szociális piacgazdaság reneszánszát kívánom” – fogalmazott Seehofer, aki szerint egyetlen más párt sem alkalmazza olyan következetesen a szociális piacgazdaság alapelveit, és egyetlen más alakulat sem áll ki egyenlő mértékben a szociális kiegyenlítésért és a teljesítők támogatásáért úgy, mint a CSU.
A pártelnök szerint a dolgozó lakosság terheinek csökkentése a kis- és közepes vállalkozóktól a munkavállalókig a leghatékonyabb és leginkább hosszú távú gazdaságélénkítési eszköz. Minden más lépés legfeljebb ideiglenes hatással bírhat. Egy olyan akció kifutása után, mint a roncsprémium, nem tudják még, mi lesz, de a nehéz időkben az adóterhek csökkentése a legeredményesebb állami cselekvési eszköz a befektetések mellett. A bajor kormányfő legfontosabb feladatnak a munkahelyek megőrzését nevezte.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot