Külön lakóövezetek a gazdagoknak

A Neue Zürcher Zeitung beszámol Obwalden kanton kezdeményezéséről, a gazdagoknak kialakítandó lakóövezetekről és az erről kibontakozó vitákról. A Die Presse tudósít a bécsi kormány döntése kapcsán kirobbant vitáról, arról, hogy kilépjenek-e az európai atommagkutató vállalkozásból.

2009. 05. 14. 10:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív svájci napilap Obwalden védelmébe vette a gazdagoknak tervezett lakóövezeteket című cikkében ismerteti a kanton és a szövetségi kormány közötti vitát. Obwalden félkanton – a közép-svájci Unterwalden kanton része – az építési rendeletéhez tartozó adótörvénnyel heves vitákat váltott ki. Az obwaldeni tanács április 30-án második olvasatban felhatalmazta a kantont, hogy úgynevezett magasabb lakóminőségű övezeteket határozzon meg. Az intézkedés célja, hogy azon gazdag személyeknek, akik az alacsony adók miatt Obwaldenbe szeretnének költözni, az igényeiknek megfelelő telkeket bocsáthassanak a rendelkezésükre. Az obwaldeni kezdeményezés heves bírálatot váltott ki. Moritz Leuenberger, a szociáldemokrata szövetségi környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter a blogjában apartheidről írt a tervezett különleges lakóövezetek kapcsán. Ezt viszont elutasították az obwaldeniek, még azok a zöldek is, akik már bejelentették, népszavazást kezdeményeznek a kanton kormányzatának döntése ellen. Hans Matter, a kanton építési igazgatója szerdán úgy érezte, hogy védelmébe kell vennie a terveket. Mint mondta, Obwalden a szövetségi törvényeknek megfelelően cselekedett, s a kantonnak joga van arra, hogy fejlődését saját maga szabályozza. Matter egyúttal felszólított a mértékletesség megőrzésére; a tervezet szerint összesen kilenc kiemelkedő életminőségű övezetet kívánnak létrehozni. Szó sincs népvándorlásról, ráadásul villák és parkövezetek az egész országban megtalálhatók. Leuenberger szerdán megismételte a fenntartásait az ilyen övezetekkel szemben. Ez az ötlet „nincs rendben” – nyilatkozta a parlamenti tudósítók előtt.

Die Presse (DiePresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban A CERN-ből való kilépés munkahelyeket és magát a projektet is veszélyezteti című cikkében ismerteti a meglepő bécsi döntés várható következményeit. Ausztria kilépése az Európai Atommagkutató Központból (CERN) veszélyeztetné a bécsújhelyi MedAustron Terápia és Kutatóközpont megvalósítását. Ezt nyilatkozta Rolf-Dieter Heuer, a CERN vezérigazgatója Genfben. Mindeddig abból indultak ki a MedAustron üzemeltetői, hogy a működtetéshez szükséges szakértőket a CERN-ben kiképzik – nyilatkozta Michael Benedikt, az osztrák vállalkozás CERN projektvezetője. A bécsújhelyi MedAustronnal egy olyan részecskegyorsítót alkotnának, ami képes lenne évente 1200 rákbeteget eddig példátlan pontossággal ellátni, illetve orvosi és fizikai tudományos központként működhetne. A mai tervek szerint 2012-ben helyeznék üzembe. A CERN-nél megszerezhető tapasztalatok szükségesek a MedAustron megvalósításához. Heuer arra is figyelmeztetett, hogy a kilépés után nem lesz munkahely a CERN-ben az osztrákok számára, s beszállítóként az alpesi ország cégei sem jöhetnek szóba. Ilyen például az UNIQA, mely jelenleg a CERN munkatársait biztosítja évi 26,6 millió euró forgalmi értékben. A CERN jövője miatt Heuer nem aggódik, még ha az osztrák kormány beváltja is fenyegetését és kilép a vállalkozásból. Már most több állam – Szerbia, Törökország, Ciprus és Izrael – jelezte belépési szándékát. A jövő héten érkeznek Genfbe a bécsi gazdasági minisztérium szakértői. Heuer szerint a kilépési terveket nem gondolták végig. Megjegyezte, hogy csak a sajtóból értesült a kilépési tervekből. A CERN osztrák munkatársai és kutatói aggódnak munkahelyeikért. A CERN vezérigazgatója hangsúlyozta: csak a tagállamokból érkezett tudósoknak biztosítanak munkahelyeket. Az osztrákokkal kötött határidős megállapodásokat Bécs kilépése után nem hosszabbítanák meg. Ebben az esetben az osztrák doktoranduszoknak sem sok keresnivalója lenne a CERN-ben – fogalmazott az ott kutató Martin Aleksa. A CERN-ben az osztrákok kiemelkedően magas arányban képviseltetik magukat. Jelenleg 185 osztrák dolgozik az atommagkutató központban. A tudósok a CERN-tagságban nem csupán tudományos befektetést látnak. 1997 és 2007 között az osztrák intézményekhez és vállalatokhoz a tagdíj 70 százalékának megfelelő megbízás érkezett. „Miután itt csúcstechnológiáról van szó, nyugodtan háromszoros szorzóból lehet kiindulni” – mondta Michael Doser, a CERN munkatársa. Azt ugyanakkor elismerte, ezek az előnyök nem jelentkeznek közvetlenül a gazdasági minisztérium költségvetésében. De ennél távlatosabban kellene gondolkodni – fogalmazott a kutató.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.