Szektás ábrándozók tönkreteszik a Baloldali Pártot

A Die Welt tudósít a Baloldali Pártban dúló belső küzdelmekről. A Der Spiegel beszámol a Siemens és a Roszatom együttműködési céljairól.

2009. 05. 18. 6:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Richard Herzinger Hogyan teszik tönkre belülről a nyugati baloldaliak a Baloldali Pártot című cikkében elemzi a radikális politikai alakulat belső vitáit. A berlini kilépések nyilvánvalóvá tették: a Baloldali Párton belül kemény harc tombol a kelet-német pragmatikusok és a nyugat-német dogmatikusok között. A nyugat-német baloldalt mindig is jellemezte az ideológiai szektásság, most ismét a szocialista üdvtanról prédikáltak – számol be a lap. „A Baloldali Párt csak értelmezi a jelenlegi viszonyokat, de nem kívánja megváltoztatni” – élvezetesen idézi Carl Wechselberg ezt a Marx-parafrázist. Világosan fogalmazva leszámolt Wechselberg annak a Baloldali Pártnak az ideológiájával és vezetésével, melynek költségvetési szakértőjeként a berlini képviselő-testület tagja volt, s mely pártból hosszú megfontolások után egy hete kilépett. Wechselberg ugyanakkor párton kívüli képviselőként továbbra is tagja lesz a Baloldali Párt frakciójának. Célja a berlini vörös–vörös koalíció megtartása, amit továbbra is megőrzendő politikai projektnek tart. És pontosan ezt a realista politikát hiányolja a párt országos irányvonalában. Még egy távozás tette láthatóvá a Baloldali Pártban meghúzódó mély szakadékot: Silvia-Yvonne Kaufmann, a párt volt alelnöke és EP-képviselője, aki nem sokkal Wechselberg után hozta nyilvánosságra döntését. Ellentétben egykori berlini elvtársaival, ő azonnal bejelentette átlépését az SPD-be. A két kilépő indokai hasonlóak voltak. Az alig egy hete elfogadott választási programjával a Baloldali Párt végleg elbúcsúzott attól, hogy komolyan vehető kormánypártnak, koalíciós partnernek tartsák. Kaufmann mindenek előtt az európai alkotmányszerződés teljes elutasítását panaszolja – írja a Die Welt. Wechselberg ebben a programban az ellenszenvvel és bosszúvággyal megspékelt vágyat látja, hogy visszatérjenek az 1970–1980-as évek viszonyaihoz. Bizarr szövetség alakult a Munka és Szociális Igazságosság Választási Alternatívájából (WASG) érkező volt szakszervezeti funkcionáriusok és a szélsőbaloldali nyugat-német szekták között, és Sahra Wagenknecht ortodox kommunista platformja kisebbségbe szorította a „pragmatikus keleti központot”.

Der Spiegel (spiegel.de)

A német baloldali hírmagazinban Matthias Schepp „Piacvezetők akarunk lenni” címmel készített interjút Szergej Kirijenkóval, a Roszatom vezetőjével. Kirijenko elképzelhetetlennek nevezte a következő három-négy évtizedben a biztonságos energiaellátást az atomenergia nélkül. Franciaországban a nukleáris energia aránya az áramtermelésben 78 százalék, Oroszországban 16 és Németországban 26. Kirijenko számára az ideális érték 25-30 százalék, ami közel áll a német értékekhez. Elmondta, ugyan képes minden feladatot egyedül is megoldani, ez azonban csak igen korlátozottan tekinthető hatékonynak. A világpiacon kemény verseny uralkodik, a vásárló Oroszországban veheti meg a reaktort és a Siemenstől a turbinát. Ezért a két cég kiválóan illik egymáshoz. Kirijenko úgy vélte, a Siemens-szel kötendő szövetség garanciát ad a vásárlónak, hogy a következő 60 évben biztosan hozzájutnak a fűtőelemekhez, hiszen Oroszország rendelkezik a világ dúsító kapacitásának 40 százalékával. Ez a Roszatom egyik előnye. Aki modern irányítási és biztonságtechnikára vágyik, az megkaphatja a Siemenstől. Az biztos, hogy a Siemens képes önállóan saját atomtechnikáját kiépíteni, ez azonban évtizedekig tartana. „Ha egyesülünk, akkor már holnap ajánlatot tehetünk a vásárlóknak” – fogalmazott a Roszatom vezetője. Elmondása szerint elsődlegesen a kelet- és közép-európai országokba készülnek, mert ott mindkét cég hagyományosan erős. Csehország, Magyarország és Szlovákia is gondolkodik új erőműveken, vagy a meglévők kibővítésén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.