A jó elvtárs nem vész el

A Die Welt beszámol róla, hogy Schönbergben a polgárok egy része felháborodott, mert spicliség miatt lemondatták a polgármesterüket. A Der Spiegel a frissen alapított Szabad Unión belüli küzdelmekről tudósít.   

2009. 07. 25. 11:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilapban Sebastian Geisler Egy város meg kívánja tartani Stasi-ügynök polgármesterét című cikkében ismerteti a múltfeldolgozás elmaradásának következményeit.

Michael Heinze volt az utolsó parancsnoka a grevesmühlen–gadebuschi határőrkerületnek, melynek központja Schönbergben volt, 15 kilométerre a határtól. Heinze annak idején a legfontosabb ember volt a 4400 lakosú városkában, és néhány évvel a rendszerváltás után ugyanott polgármesterré választották.

Csak 2009. július 14-én mozdították el a baloldali párti Heinzét, mert egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tett Stasi-múltjáról. Azóta nagy a felháborodás Schönbergben: a polgárok egy része harcol elöljárójáért, akit 2009. júniusban 72 százalékos többséggel megerősítették posztján. Mint Határtapasztalatok című könyvében írta, ő mindig felháborodott ama politikai tiszteken, akik a fordulat után elsőként hajították el párttagkönyvüket. Ő éppen ellenkezőleg, „megőrizni” és „újraéleszteni” szeretett volna bizonyos jelenségeket, ez volt a legfontosabb érve a Baloldali Párt mellett.

Heinze már korábban sem szerette az „árulókat”, Richard fedőnevű Stasi-ügynökként saját soraikban kereste őket. Erről azon a formanyomtatványon, melyet Mecklenburg–Elő-Pomeránia tartomány törvényei alapján a Stasival fenntartott kapcsolatairól ki kell töltenie, ellentmondásosan nyilatkozott, ezért a város képviselő-testülete a múlt héten felmentette. Felmentése után szolidaritási tüntetést tartottak érte Schönbergben.

Der Spiegel (Spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Botrány a Szabad Unióban című cikkében foglalkozik a frissen megalapított párt körüli vádaskodásokkal. Gabriele Pauli, a Szabad Unió elnöke visszautasította egyes párttagok a lemondását szorgalmazó felszólítását, akik nyílt levélben követelték az elnök asszony távozását, mert az alapszabályban nem engedélyezett módon kívánta az elnökség két tagját eltávolítani. A CSU egykori lázadója azonban pénteken Hamburgban úgy nyilatkozott: „Szívesen állok új választások elé. Ez a demokrácia.” Az elnökség megismételt választására vasárnap, az országos kongresszuson kerül sor.

Pauli nem számít arra, hogy a vasárnapi megmérettetésen könnyűnek találtatik. A Szabad Unió az elnök adatai alapján mintegy 1000 taggal rendelkezik. A Bundestag-választásokon valószínűleg csak Bajorországban tudnak indulni. A legtöbb tartományban elszenvedett kudarcért Pauli a pártvezetésen belüli, nyilvánosságra került vitákat okolta. Fontos, hogy a pártvezetésben ismét helyreálljon az összhang. Tekintettel a jelentős taglétszám-emelkedésre Pauli is indokoltnak tartja az elnökség újraválasztását. „Számomra nincs oka annak, hogy a meglévőt óvjuk” – nyilatkozta Pauli, aki tovább kívánja vinni a pártot, és tervezi egy főállású munkatárs vezette berlini iroda létrehozását is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.