„A legnagyobb segítség a roncsprémium volt”

A német autóipar sokkal jobb állapotban érte meg az év végét, mint azt a vállalati vezetők egy évvel ezelőtt remélték, sőt a belföldi értékesítés hétéves csúcsot dönthet.

MNO
2009. 12. 31. 11:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Volkswagen a legjobb úton halad egy rekordév felé, a BMW a válság ellenére is nyereséges, a Daimler pedig milliárdos veszteségeket követően egy kemény költségcsökkentési programmal fordított szerencséjén és már növekedési pályára lépett. Egyedül a negyedik független autómárka, a Porsche jutott szomorú sorsra: a híres-neves sportautó gyártó vállalat betagozódik a Volkswagen konszern márkái sorába. Az autógyártók azonban nem igazán saját erőből, sokkal inkább állami támogatással vészelték át a krízist. A legnagyobb segítség a „roncsprémium” volt.

A német kormány 5 milliárd eurót fordított arra, hogy 2500 euróval honorálja mindegy egyes használt autó lecserélését újra. Ez pusztán számszakilag kétmillió új autót jelent. Segített az is, hogy a kormány bővítette a rövidített munkaidő alkalmazhatóságának futamidejét, aminek köszönhetően az iparág megtakaríthatta a tömeges elbocsátások magas költségeit. Nem volt elhanyagolható tényező az sem, hogy Franciaország, Kína és az Egyesült Államok is támogatta valamilyen formában az új autók értékesítését, ami a nemet márkák iránti keresletet is növelte. Az év első 11 hónapjában Nyugat-Európában 12,6 millió új autót értékesítettek, egy százalékkal kevesebbet, mint tavaly január-novemberben. Kínában az újonnan üzembe helyezett autók száma 44 százalékkal 7,4 millióra szökött fel, de India és Brazília is jelentős mértékű növekedést ért el.

A világpiaci forgalom szakértői becslések szerint 5 százalékkal csökkent a 2009-es évben, leginkább az Egyesült Államokbeli és a kelet-európai kereslet zuhanása miatt. A német belföldi piac ezzel szemben hétéves csúcs felé közelít: 3,8 millió lehet az értékesítési szám az év végére, magasabb a 2002-es 3,76 milliónál. A Volkswagen olcsóbb modelljeinek köszönhetően ebből nagyobb hasznot tud húzni, mint a BMW vagy a Mercedes. Egyértelmű, hogy a wolfsburgiak lettek a 2009-es év nyertesei. A Porsche fenyegető átvételi kísérletét a pénzügyi krízisnek köszönhetően sikerült visszájára fordítaniuk. Magas eladósodottsága miatt a Porsche felett összecsaptak a hullámok, a csődtől csak a Volkswagen mentette meg, így aztán a Seat és a Skoda mellett a VW konszern tízedik márkájaként kecmereghetett csak ki a válságból. Az értékesítési darabszámot tekintve, várhatóan 6,27 millióval a VW újabb rekordév elé néz eddigi legjobb éve, 2008 után.

A BMW és a Daimler ilyesmivel nem büszkélkedhet. Mindkét luxusmárkánál rövidített munkaidő és költségcsökkentési programok jegyében telt el az év. A Daimler milliárdos veszteséget szenvedett el, míg a BMW szerény nyereséget mutathat fel. Mindkét vállalat a gazdasági fellendülés beindulására, ezzel párhuzamosan a szolgálati autók iránt emelkedő keresletre alapozza növekedési stratégiáját. A 2010-es előrejelzések eltérő képet mutatnak. A VDA német autóipari szakmai szervezet becslése szerint miközben a világpiac 1-3 százalékkal bővülhet, Németországban meredeken visszaeshet a forgalom, csupán 2,75-3,0 millió új autó forgalomba helyezésére lehet számítani, egymillióval kevesebbre mint az idén. Ez a roncsprémium miatt előrehozott vásárlásoknak tudható be.

MTI

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.