Az államfő magyar újságírók előtt megtisztelőnek nevezte meghívását, utalva arra, hogy mindebben kiemelkedő szerepe volt a berlini fal leomlása, illetve a német újraegyesülés 20. évfordulójának, s az ahhoz való magyar szerepvállalásnak. Az esti program előtt Sólyom László a Die Zeit cimű hetilap kiadóhivatalát kereste fel, ahol a volt kancellárral kötetlen és hosszú beszélgetést folytatott.
A 91 esztendős Helmut Schmidt 1974 és 1982 között volt a szövetségi köztársaság kancellárja, és ma a csaknem 500 ezres példányszámú Die Zeit társkiadójaként tevékenykedik. A magyar államfő szerint a világpolitikáról, az Európai Unió jövőjéről, szociális problémákról, a bevándorlásról, illetve a kisebbségekről, valamint a családról és a zenéről folytattak szerteágazó eszmecserét. Kiemelte, hogy a találkozó során egy nagyon bölcs, idős politikus tanácsait hallgathatta meg.
Sólyom László az MTI-nek elmondta: mostani látogatását arra kívánja felhasználni, hogy a kétoldalú viszonyt magyar szemszögből is megvilágítsa. „Szeretném a németeket arra emlékeztetni, hogy ők is rendszerváltó ország voltak, hisz az ország keleti felét nemcsak a kommunista múlt érintette, hanem a rendszerváltás, illetve annak máig ható tanulságai is” – jelentette ki. Az államfő hangsúlyozta: éppen közös sorsunk alapján empátiát, belátást és együttérzést várhatunk a németektől, hogy a magyar problémákat ne tekintsék idegennek, hiszen nekik is vannak hasonló gondjaik.
Sólyom László mindezzel összefüggésben hangsúlyozta a szolidaritás jelentőségét is. „Ha a Magyarországról szóló német tudósítások nagy része negatív, és azokat a jelenségeket emelik ki, hogy vannak szélsőséges csoportok, vannak rasszista megnyilvánulások, arra azt kell mondanom, hogy ez Európában mindenhol előfordul” – jelentette ki Sólyom László, hozzátéve: beszélni kíván arról is, hogy Magyarországon az alkotmányos intézményrendszer szilárd és erős, és semmi ok nincs arra, hogy Magyarországban ne bízzanak. A 20 évvel ezelőtti rendszerváltás, illetve a küszöbönálló magyarországi választások kapcsán az államfő az MTI-nek hangsúlyozta: „Azt szeretném, hogy amit 20 évvel ezelőtt elkezdtünk, az beérjen.” Sólyom László szerint generációváltás előtt állunk. „Mi megtettük a magunkét, és most azt várom, hogy az új generáció mindezt teljese friss és európai szemlélettel folytatja tovább.”
(MTI)

Precízen időzített kémbotrány: így keltett pánikot a dollármédia