Meglesték a születőfélben levő „csillagbébiket” + Képek

A Tejútrendszer közelében lévő csillagködről készítette új felvételeket a Chilében, a La Silla-csúcson üzemelő Európai Déli Obszervatórium (ESO) csillagászai, akik a képek révén megleshették a születőfélben lévő csillagbébiket.

MNO
2010. 02. 19. 17:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az NGC 3603 katalógusjelű köd igen aktív csillagformáló régió. Mindössze 22 ezer fényévnyire van a Naptól, ez galaxisunk hozzánk legközelebb lévő „csillaggyára” – olvasható a Space asztronómiai hírportálon.



A régiót a gázfelhők és csillagpor gazdag szövedéke jellemzi, amelyet „bepettyez” az újszülött, forró csillagok által kibocsátott kék fény. A csillagködben rejtőzködik az eddig „lemázsált” legsúlyosabb csillag is, amelynek tömege a Nap 116-szorosa.


Az NGC 3603 centrumában mindenféle rendű és rangú csillagok ezrei csoportosulnak. Többségük tömege hasonló vagy valamivel kisebb, mint a Napé, ám a leglátványosabbak az életük végéhez közeledő nagyon masszív csillagok.


Képek: space.com


Néhány kék szuperóriás egy köbfényévnél kisebb térségbe összpontosult három úgynevezett Wolf-Rayet csillag társaságában. Az utóbbiak igen fényes, nagy tömegű váltózócsillagok. Mivel anyagvesztésük igen gyors, nagyon rövid az élettartamuk, „mindössze” néhány százezer ezer évig ragyognak, majd szupernóvaként lángolnak fel.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.