A konferencia egy, a ROK ötéves fennállását ünneplő rendezvénysorozat része, amely után szerdán „Versenypolitika a válság után” címmel konferenciát rendeznek Budapesten.
A 2005-ben létrehozott ROK elsődleges célja a versenypolitika és -kultúra fejlesztése, valamint a versenyhatóságok munkájának elősegítése, hozzájárulva a verseny javításához és ezzel a gazdasági növekedéshez.
Nagy Zoltán hangsúlyozta: felértékelődött a regionális együttműködés szerepe, a versenypolitika és a versenyjog alkalmazása terén ezért is fontos a ROK. A GVH fontosnak tartja saját gyakorlati tapasztalatainak továbbadását a hasonló fejlődési stádiumokat bejáró kelet- és délkelet-európai államok számára – mondta el Nagy Zoltán. Hozzáfűzte: a ROK eddigi működése során 38 sikeres nemzetközi programot szervezett, amelyen közel 1.100 nemzeti szakértő és több mint 250 előadó vett részt.
A GVH elnöke aláhúzta: a mostani válság idején eddig sikerült elkerülni a versenyjog felpuhítását, ám sok esetben érzékelhető volt a világ versenyhatóságaira nehezedő nyomás, például, hogy egyes fúziók és állami támogatások értékelésekor megengedőbbek legyenek. A válságból való kilábaláskor sokkal inkább a krízis maradandóbb következményei számíthatnak – mondta az elnök. Emlékeztetett, hogy bár kezdetben sokakban megrendült a piacok működésébe vetett hit, egyre többen érzik úgy, hogy az állammal és a szabályozással volt, van baj. Elképzelhető, hogy a jövő kihívásait és lehetőségeit ezért inkább olyan tényezők határozhatják majd meg, mint például az állam új, esetleg fokozottabb gazdasági szerepvállalása és annak következményei – mondta Nagy Zoltán.
A konferencián részt vesz és előadást tart több ország – például Moldova, Bulgária, Kazahsztán, Albánia, Románia és Horvátország – versenyhatóságának vezetője vagy képviselője is. Viorica Carare, a Moldáv Versenyhatóság főigazgatója délelőtti előadásában elmondta: a ROK különösen a nemrégiben létrejött versenyhivatalok – így például a három éve alakult moldáv versenyhatóság számára – nyújt nagy segítséget. Elmondta: a ROK támogatta a Moldáv Versenyhatóság kialakítását, és különböző konzultációkkal, szemináriumokkal jelenleg is segíti a munkatársak szakmai tudásának fejlesztését. A főigazgató javasolta, hogy a ROK képzési programjai célozzák meg azokat a fiatal munkatársakat is, akiknek nincs elég tudásuk a versenypolitika és versenyjog területén.
Aart de Geus, az OECD főtitkár-helyettese elmondta: a ROK a zászlóshajója annak a kezdeményezésnek, amelynek keretében fejlődhetett a versenyhatóságok közötti együttműködés. Mindig is segített abban, hogy oktatni tudják a szabad piaci politikák érvényesülését, és előmozdította a versenykultúra fejlődését – hangsúlyozta a főtitkár-helyettes. A gyenge verseny és a nem megfelelő szabályozók hátrányosan hatnak a versenyre, és hosszú távon a protekcionista politika is gyengíti a gazdaság helyreállításának folyamatát, ezért a válságból kifelé haladva fontos, hogy a hatóságok versenykörnyezetet teremtsenek a vállalkozások számára – vélekedett Aart de Geus.
(MTI)

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben