Olasz vizsla: nemcsak ugat, üget is

Ha a származásáról szóló feltételezéseknek hinni lehet, az olasz vizslában valamennyi európai vadászkutya ősét tisztelhetjük. Ennek ellenére a fajta vadászati jelentősége hazáján kívül kicsi. Mégis érdemes megismerkedni vele, már csak egyedülálló keresési stílusa miatt is, ami igazi kuriózumnak számít.

Mirtse Áron
2010. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első pillantásra a bracco italiano nagyjából úgy fest, mintha az angol véreb és a pointer kereszteződése volna. Felső ajkának lecsüngő bőre, enyhén ráncolt szemöldöke, kifejezett nyakszirtcsontja, ívelt arcorra és hatalmas orrtükre tekintélyes, arisztokratikus megjelenést kölcsönöz neki. Rövid, sűrű szőrzete fehér alapon narancs- vagy gesztenyeszín foltokkal tarkázott, illetve spriccelt, de tiszta fehér is lehet. A fajta keletkezését a római korig, a Kr. e. IV–V. századig vezetik vissza, feltételezett ősei között az itáliai kopók mellett az ázsiai eredetű masztiffokat is megtaláljuk. Egykor neves történelmi családok, például a Mediciek is tenyésztették. Észak-Olaszországban két fő típusa volt ismert, a könnyebb felépítésű és világosabb piemonti, valamint a sötétebb színű és súlyosabb lombardiai vizsla, így az állomány testalkat tekintetében a mai napig némileg heterogén.
Az olasz vizsla egyedülálló sajátossága, amely minden más vadászkutyától megkülönbözteti, az a jármód, amelyet a szaknyelv „trott” néven említ. Ez nagy sebességű ügetést jelent, a bracco ugyanis a mezőn nem vágtában halad, hanem egyszerre mindig az átellenes lábaival lépve, mint az ügetőlovak. Ennek a dinamikus és energiatakarékos mozgásformának köszönhető, hogy az olasz vizsla az egész napos vadászat végén is töretlen kedvvel és lendülettel keres. A fajtának részben veleszületett sajátossága az ügetésre való hajlam, de az egyes egyedeknek tanítják is a helyes mozgást, és a kiállításokon, valamint a versenyeken a bírálat részét is képezi a jármód: nem kaphat magas pontszámot az a kutya, amelyik túl sokat vágtázik ügetés helyett.
Impozáns látvány, ahogy az olasz vizsla magasan tartott fejjel, légi szimat után haladva, térölelő léptekkel, egyenletes iramban végigkeresi a mezőt. Hazájában elsősorban szárazföldi szárnyasvad, fogoly és fürj felkutatására használják. Akárcsak a pointertől, eredetileg tőle sem követelték meg az apportírozást, valamint a vízi munkát sem, ami azonban nem jelenti azt, hogy ezekre ne lenne megtanítható: Magyarországon is vannak bracco-tulajdonosok, akik kutyájukat mindenes vizslaként használják. Tapasztalataik szerint nehéz terepen is kiválóan teljesít, mert a fájdalomtűrő képessége magas, így nem rettenti vissza a tüskés bozót vagy a nádas. Kiváló tulajdonságai ellenére a fajta hazáján kívül alig ismert, de gyakorinak még Olaszországban sem mondható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.