Góczi István várakozásai szerint a RosGas számára kedvező döntés lezárhatja az EMFESZ körül folyó jogvitákat, és lehetőséget ad arra, hogy befektetőt találjanak az EMFESZ-ben szükséges legalább 42 milliárd forintos alaptőke-emeléshez. Az emelést az teszi szükségessé, hogy a társaság saját tőkéje jelenleg mínusz 42 milliárd forint. A tőkehelyzet rendezését a törvény írja elő. A jegyzett tőke csökkentése nem jöhet szóba, mert az nem éri el az egymilliárd forintot. Góczi István az alaptőke-emelés módjáról csak annyit mondott: gázipari szakmai befektetőre számítanak. A társaság beadta a cégbírósághoz a 2008. évi auditált mérleget, amiben több mint 50 milliárd forint veszteséget könyvelt el. Ez a Mabofi tulajdonosának, Dmitrij Firtas üzletembernek kifizetett pénz, amit az EMFESZ nem kapott vissza – magyarázta Góczi István. A választott bírósági perről Góczi István azt mondta, hogy az várhatóan 4-6 hónapig tart. Hozzátette: a moszkvai Nemzetközi Kereskedelmi Döntőbíróság presztízse igen nagy Európában és az Egyesült Államokban is.
Az ügy előzménye az, hogy 2009 tavaszán Góczi István, a Mabofi egy korábbi meghatalmazásával eladta az EMFESZ-t a Svájcban bejegyzett RosGas AG-nak egy dollárért, de 140 milliárd forint adóssággal. A Mabofi számos bíróságon megtámadta az adásvételt, a Magyar Energia Hivatal jóváhagyó határozatát és a cégbírósági bejegyzést is. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) vizsgálata során figyelembe veheti a moszkvai bíróság döntését, de nem kötelező érvénnyel – mondta Góczi István. Emlékeztetett arra, hogy az NNI – ellene folyó – vizsgálatának tárgya: érvénytelen-e a meghatalmazás, aránytalan volt-e a tranzakció értéke és részt vett-e az adásvétel előkészítésének folyamatában.
Góczi István elmondta azt is, hogy ellenkeresetet adott be az EMFESZ a stockholmi választott bíróságon a RosUkrenergo elmaradt szállításai miatt. Az ukrán cég 2009 januárjától nem szállított az EMFESZ-nek az érvényes szerződés ellenére. A magyar cégnek 1,2 milliárd dollár követelése van az ukrán energiacéggel szemben. A RosUkrenergo 2010 márciusáig 240 millió dollár kártérítést követel, a többi pedig a 2015-ig szóló szállítási szerződéssel kapcsolatos. Az EMFESZ-nek jelenleg 157 ezer lakossági felhasználója van és 90 ezer fogyasztó átjelentkezése van folyamatban. A társaság meghatározó szereplője a magyar földgázpiacnak.
(MTI)

A legtöbben csak 4 pontig jutnak – Ön mennyire ismeri Magyarországot?