Össze kell fogni a gyermekekért

A gyermekek érdekében együtt kell működniük az iskoláknak, a gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményeknek, a rendőrségnek és a civil szervezeteknek, de az együttműködést sokszor nehezíti az információhiány és a felek ellentétes szemlélete – hangzott el a pesterzsébeti Csili Művelődési Központban csütörtökön kezdődött kétnapos konferencián.• Nevelőszülők: nem a visszaélések, az áldozatos munka számít

MNO
2010. 05. 06. 17:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gulyásné Kovács Erzsébet, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese az együttműködés jelentőségéről és problémáiról tartott előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyermekjóléti, gyermekvédelmi ellátások alapvető célja – ahogyan a gyermekvédelmi törvényben is rögzítették – az, hogy a gyermek mindenek felett álló érdeke érvényesüljön, ezért kell együttműködni a gyermekvédelemben. Az együttműködés szükségessége „a józan ész alapján is belátható”, de jogszabály is rögzíti. Hozzátette: az együttműködés kiterjed egyrészt a gyermekre és családjára, másrészt a gyermekvédelmi rendszeren belüli, harmadrészt a gyermekvédelemhez kapcsolódó rendszerekkel való együttműködésre.

Emlékeztetett rá: a gyermekvédelemben a gyermek és családja életét meghatározó döntést kell hozni, a döntés azonban csak akkor „jó”, ha a gyermek érdekét szolgálja. Ilyen „jó” döntést csak akkor lehet hozni, ha a döntéshozók minden információnak birtokában vannak, és ezek az információk megbízhatóak és teljes körűek, hogy a gyermek helyzetét helyesen lehessen megítélni. Ugyanis csak helyes diagnózis felállítása esetén van esély arra, hogy a gyermekvédelmi szakemberek a megfelelő döntést hozzák. Mint mondta, konfliktust okozhat az együttműködők között az, hogy esetenként ellentétes az érdekük, például a tanítást zavaró gyermek „eltávolítása” érdeke az iskolának, de nem az a gyermekjóléti szolgálatnak. Konfliktushoz vezethet a felek eltérő értékrendje, szemléletmódja, az ágazati együttműködésben pedig az eltérő szervezeti kultúra és eltérő gondolkodásmód.

Sok gátja van az együttműködésnek


Gyakori probléma az is, hogy a résztvevők nincsenek a szükséges információk birtokában, vagy nincs „visszacsatolásuk” a jelzőrendszerből érkező információknak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a jelzőrendszernek az a tagja, aki látja, hogy a jelzésének milyen következménye van, „motiváltabb”. Hátráltatják az együttműködést az előítéletek, a korábbi rossz tapasztalatok és a bizalomhiány is. Külső körülmények is gátolják az együttműködést, mint például a jogi szabályozás, illetve az eltérő jogértelmezés. Mint mondta, a jogszabályok egyedi ügyekre nem adnak megoldást, így dilemmát okoz, amikor az élet produkál egy egyedi helyzetet, a gyermekvédelmi szakemberek által kitalált megoldás azonban ellentétes a jogi szabályozással. Problémát jelent továbbá a gyermekvédelemben tapasztalható fluktuáció, a résztvevők túlterheltsége és időhiánya, valamint egyes esetekben az ellátórendszer kiépítetlensége, vagyis hogy olykor a hiányzó intézmény miatt kénytelenek olyan javaslatot tenni, amellyel szakmailag nem értenek egyet a gyermekvédelmi szakemberek.

A gyermekvédelemben részt vevők együttműködését segítheti a főosztályvezető-helyettes szerint a rendszerszemlélet, a partner szakmai kompetenciájának ismerete és tiszteletben tartása, a felelősségek világos meghatározása, az együttműködő partnerek szakmai elveinek, módszereinek megismerése, a kezdeményezőkészség, a személyes kapcsolat, az információk visszacsatolása, valamint az empátia, a tolerancia, a közös nyelv és szemlélet.

Magyarországon ma több mint 20 ezren élnek gyermekvédelmi gondoskodásban, családotthonokban vagy nevelőszülőknél.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.