Szétesés vagy integráció? – Történelmi választás előtt áll az EU

A politikai unió nélküli monetáris unió kísérlete elbukott, az EU most az integráció vagy a szétesés közötti, történelmi jelentőségű választás előtt áll – írja a hétfői Financial Times a görög pénzügyi segély kapcsán közölt elemzésében. • A német kormány rábólintott a görög támogatási csomagra + Képek

MNO
2010. 05. 03. 14:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A londoni gazdasági napilap kommentárrovatában megjelent írás szerint három dolog szükséges az euróövezet középtávú fennmaradásához: egy válságmegoldó mechanizmus, jobban összehangolt költségvetési politika és az euróövezeten belüli egyensúlytalanságok csökkentését célzó gazdaságpolitika.

Ez is azonban csak a szükséges minimum ahhoz, hogy a valutaunió a következő néhány éven túljusson. Ezen az időtávon túl az euróövezetnek szinte bizonyosan szüksége lesz valamilyen alapszintű költségvetési unióra és egységes kötvénykibocsátási rendszerre – áll a Financial Times elemzésében.

A lap vezető szemleírója, Wolfgang Münchau közölte: korábban úgy gondolta, hogy ezek kívánatos, ám politikailag irreális konstrukciók. Most már azonban úgy tartja, hogy nincs alternatívájuk.

A görög segélycsomagról Münchau azt írja: azzal, hogy Görögországot három évre kivezették a tőkepiacról, elkerülhetővé vált az azonnali összeomlás, de ennek csak marginális hatása van az ország jövőbeni fizetőképességére. Végső soron szükség lesz az adósságállomány átstrukturálására, tekintettel arra, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért görög adósságállomány a jelenlegi 125 százalékról a kiigazítás időszaka alatt 140-150 százalék körüli szintre emelkedik tovább.

Az euróövezet „többszörös válságának végjátéka” a Financial Times szemleírója szerint részben abból áll majd, hogy a görög adósságállományt átalakítják, ami „udvarias megfogalmazása a tárgyalásos úton bekövetkező törlesztési leállásnak”. A szélesebb értelemben vett kimenetel azonban már nehezebben megjósolható: vagy a rendszer mélyreható reformja következik, vagy a felbomlás – áll a Financial Times hétfői elemzésében.

Görögországnak 18 hónapig nem kell a piachoz fordulnia

A Görögország támogatását célzó nemzetközi pénzügyi segélycsomag célja az volt, hogy ne kelljen az országnak 18 hónapig a piachoz fordulnia – jelentette ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatója. Dominique Strauss-Kahn a Le Monde című francia napilap hétfő délután megjelent számában közölt interjúban a washingtoni székhelyű szervezet szerepét hangsúlyozta az európai megegyezés elérésében: „Meggyőztem az európaiakat arról, hogy óriási erőfeszítést kell tenniük azért, hogy Görögországnak ne kelljen a következő 18 hónapban a piachoz fordulnia. (...) A helyzet akkor oldódott meg, amikor április 28-án meggyőztem a különböző német parlamenti frakciókat arról, hogy nemcsak az eurózóna stabilitását fenyegeti veszély, hanem annak létét is, sőt Németország mérlegét is”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.