Zaporizzsjában lépten-nyomon visszaköszön a múlt. A többségében orosz lakosságú város leghosszabb sugárútja Lenin nevét viseli, a szovjet állam atyjának szobra is van itt. Zaporizzsja továbbra is a kommunizmus igézetében él: ezt bizonyítja, hogy újabb szobrot emeltek: ezúttal Sztálinnak.
– Sokáig éljen a nagy szovjet nép, sokáig éljen a Szovjetunió generalisszimusza Joszip Viszarionovics Sztálin – mondta Alekszej Baburin, ukrán parlamenti képviselő.
Az ünnepségen részt vettek háborús veteránok is, akik ezúttal nem vérüket, hanem pénzüket áldozták a volt szovjet diktátorért. Az egyik férfi a Vörös Hadseregben harcolt, most négyezer dollárral támogatta a szobor felállítását.
– „A Nagy Honvédő Háború katonái számára Sztálin szentnek számít. Én annak idején a hazáért és Sztálinért indultam a csatába. Az ő nagysága és zsenialitása világszerte ismert” – mondta a háborús veterán.
A világ és az ukránok azonban másként ismerték meg Sztálint. A harmincas évek elején a volt szovjet diktátor miatt éhínség pusztított a Szovjetunióban, és azon belül Ukrajnában is.
– A zaporizzsjai Sztálin-szobor felállítása szégyen az ukrán népre nézve, mert a golodomor okozója éppen ő volt. Ez népirtásnak számít – mondta a posvitai kulturális és történelmi csoport tagja, Oleg Tkacsenko.
A golodomorként is emlegetett éhínség az ukrán nép legnagyobb tragédiája, történészek szerint mintegy három millió ember halálát okozta. A Sztálin-szobor felavatása Zaporizzsjában tovább mélyítheti az oroszbarát keleti és a nacionalista nyugati országrész közötti szakadékot.
(hírTV)