Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára pedig ugyanitt arról beszélt, hogy akár egyes kifizetések előrehozásával, a gazdák kötelezettségeinek enyhítésével is segítik majd a bajba jutott mezőgazdaságot.
„Kétszázharmincezer hektár mezőgazdasági területet öntött el az árvíz és a belvíz, ennek túlnyomó többsége szántóterület és vetés. A pontos kárfelmérés csak az ár levonulta után végezhető el” – nyilatkozta a Duna Televízió reggeli műsorában Czerván György államtitkár, aki kihangsúlyozta: egyértelmű szándéka a kormánynak, hogy nem hagyja cserben a gazdákat. „A kárenyhítési alap biztosan nem lesz elég a több tízmilliárdosra becsült károk enyhítésére, ezért az alapot fel kell tölteni” – tette hozzá.
További segítséget jelenthet a gazdálkodóknak, hogy a területalapú támogatások kifizetését lehetőség szerint előre hozzák majd. A gazdák kötelezettségeit pedig – legyen az pénzügyi jellegű vagy termelési szerződésben vállalt – a védekezés lezárultával áttekinti a kormányzat. Ezt követően az érintett bankokkal közösen megpróbálnak ezeken enyhíteni.
Az áradás a katasztrófavédelem szabályozásának számos hiányosságára is rávilágít, ezért az új kormánynak a jelenlegi helyzet rendezését követően stratégiát kell kidolgoznia: egységesíteni szükséges a katasztrófavédelmet, tisztázni a felelősöket a védekezés és a figyelés során. Ezt már Tállai András, a Belügyminisztérium önkormányzatokért felelős államtitkára nyilatkozta ugyancsak a Duna Televízió reggeli műsorában. „Természetesen a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt a jövőben” – tette hozzá. A kormány rövid és középtávú teendőiről Tállai András azt mondta: a napi feladatokon túl – ami jelenleg a védekezés – lassan meg kell kezdeni a kárfelmérést és az újjáépítést, ehhez is megfelelő forrásokat és jogi hátteret kell biztosítani.
„Középtávon jogi szabályozással, illetve kormányhatározattal, valamint a pénzügyi háttér megteremtésével próbálják segíteni a megelőzést, illetve elkerülni a mostanihoz hasonló – az államfő által is bírált – szervezetlenségek kialakulását. A megelőzés részeként folytatni kell a Vásárhelyi-terv megvalósítását is” – sorolta a feladatokat Tállai.
A politikus megjegyezte: arra nem volt felkészülve az ország, hogy a kisebb patakok és folyók is ekkor tragédiát képesek okozni. „Számos helyen még a települések legidősebb lakói sem tudtak felidézni a mostanihoz hasonló pusztítást” – emlékeztetett az államtitkár.
„A kormány segíteni fog mindenkit, senkit nem hagy fedél nélkül” – szögezte le az államtitkár. A vis maior keretet megemelték, most 2,3 milliárd forint áll rendelkezésre. Első körben a védekezés költségeit kell megtéríteni az önkormányzatoknak, később a helyreállításhoz is forrásokat kell teremteni.
Az utóbbi összeg felső határát megbecsülni is nehéz, de Tállai szerint a tízmilliárd forintot egész biztosan túllépi majd. Elmondta: a Belügyminisztériumba érkezett önkormányzati kérelmek becsült kártartalma meghaladja a nyolcmilliárd forintot, ez napi tíz-húsz kérelemmel és több százmillió forinttal növekszik.
(Duna TV)

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre