„A kormány segíteni fog mindenkit, senkit nem hagy fedél nélkül”

Meglepetésként érte az országot a kisebb folyók és patakok által okozott pusztítás mértéke. Középtávon jogi szabályozással, a pénzügyi háttér megteremtésével, a katasztrófavédelem jobb összehangolásával igyekszik megakadályozni hasonló tragédiák kialakulását az új kormányzat – nyilatkozta a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorában Tállai András, a Belügyminisztérium államtitkára.

MNO
2010. 06. 08. 8:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára pedig ugyanitt arról beszélt, hogy akár egyes kifizetések előrehozásával, a gazdák kötelezettségeinek enyhítésével is segítik majd a bajba jutott mezőgazdaságot.

„Kétszázharmincezer hektár mezőgazdasági területet öntött el az árvíz és a belvíz, ennek túlnyomó többsége szántóterület és vetés. A pontos kárfelmérés csak az ár levonulta után végezhető el” – nyilatkozta a Duna Televízió reggeli műsorában Czerván György államtitkár, aki kihangsúlyozta: egyértelmű szándéka a kormánynak, hogy nem hagyja cserben a gazdákat. „A kárenyhítési alap biztosan nem lesz elég a több tízmilliárdosra becsült károk enyhítésére, ezért az alapot fel kell tölteni” – tette hozzá.

További segítséget jelenthet a gazdálkodóknak, hogy a területalapú támogatások kifizetését lehetőség szerint előre hozzák majd. A gazdák kötelezettségeit pedig – legyen az pénzügyi jellegű vagy termelési szerződésben vállalt – a védekezés lezárultával áttekinti a kormányzat. Ezt követően az érintett bankokkal közösen megpróbálnak ezeken enyhíteni.

Az áradás a katasztrófavédelem szabályozásának számos hiányosságára is rávilágít, ezért az új kormánynak a jelenlegi helyzet rendezését követően stratégiát kell kidolgoznia: egységesíteni szükséges a katasztrófavédelmet, tisztázni a felelősöket a védekezés és a figyelés során. Ezt már Tállai András, a Belügyminisztérium önkormányzatokért felelős államtitkára nyilatkozta ugyancsak a Duna Televízió reggeli műsorában. „Természetesen a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt a jövőben” – tette hozzá. A kormány rövid és középtávú teendőiről Tállai András azt mondta: a napi feladatokon túl – ami jelenleg a védekezés – lassan meg kell kezdeni a kárfelmérést és az újjáépítést, ehhez is megfelelő forrásokat és jogi hátteret kell biztosítani.

„Középtávon jogi szabályozással, illetve kormányhatározattal, valamint a pénzügyi háttér megteremtésével próbálják segíteni a megelőzést, illetve elkerülni a mostanihoz hasonló – az államfő által is bírált – szervezetlenségek kialakulását. A megelőzés részeként folytatni kell a Vásárhelyi-terv megvalósítását is” – sorolta a feladatokat Tállai.

A politikus megjegyezte: arra nem volt felkészülve az ország, hogy a kisebb patakok és folyók is ekkor tragédiát képesek okozni. „Számos helyen még a települések legidősebb lakói sem tudtak felidézni a mostanihoz hasonló pusztítást” – emlékeztetett az államtitkár.

„A kormány segíteni fog mindenkit, senkit nem hagy fedél nélkül” – szögezte le az államtitkár. A vis maior keretet megemelték, most 2,3 milliárd forint áll rendelkezésre. Első körben a védekezés költségeit kell megtéríteni az önkormányzatoknak, később a helyreállításhoz is forrásokat kell teremteni.

Az utóbbi összeg felső határát megbecsülni is nehéz, de Tállai szerint a tízmilliárd forintot egész biztosan túllépi majd. Elmondta: a Belügyminisztériumba érkezett önkormányzati kérelmek becsült kártartalma meghaladja a nyolcmilliárd forintot, ez napi tíz-húsz kérelemmel és több százmillió forinttal növekszik.

(Duna TV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.