Bank csak nőknek

Női bank nyílt Iránban annak elkerülésére, hogy a muszlim nők pénzügyeit férfiak intézzék. Az iráni forradalom nyomán 1979-ben bevezetett iszlám törvénykezés, a saría értelmében a nők nem kerülhetnek közvetlen kapcsolatba a családjukon, illetve rokonságukon kívül álló férfiakkal. Ennek a jogszabálynak a betartása azonban sok esetben, például bevásárláskor vagy banki ügyintézésnél lehetetlen, hiszen a kiszolgáló személyzet legtöbbször az ellenkező nem tagjai közül kerül ki.

MNO
2010. 06. 08. 7:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E probléma kiküszöbölése céljából nyitotta meg Irán egyik legnagyobb kereskedelmi bankja, a Bank Melli az első olyan bankfiókot, ahol női alkalmazottak szolgálják ki kizárólag a gyengébb nem tagjait.

A csak nők számára fenntartott szolgáltatások az elmúlt években egyre elterjedtebbé váltak Iránban. Néhány városban már vannak taxik, amelyeket a gyengébb nem tagjai vezetnek, hogy hölgy utasokat szállítsanak, valamint sok helyütt találni olyan parkokat, ahova a férfiaknak tilos a belépés.

A Perzsa-öböl menti országban a tömegközlekedésben is szem előtt tartják a saríát: a buszokon a nők elkülönített helyen, a jármű hátsó részében foglalhatnak helyet.

Iránban a muszlim nőknek be kell tartaniuk az iszlám öltözködési kódex előírásait is, melynek értelmében a hajukat és testüket minden nyilvános helyen kötelesek eltakarni. Aki ennek nem tesz eleget, komoly pénzbüntetésre számíthat.

(erdely.ma)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.