A jogszabálytervezet részévé váló módosítások a jelenleginél teljesebb, kézzelfogható jogokat biztosíthatnak az Európai Unió (EU) állampolgárai számára. Az Európai Parlament júniusi plenáris ülésén szavaz a jogszabálycsomagról. Az egyik elfogadott módosítás értelmében az új autóbusz-állomások, hajókikötők és terminálok tervezésével, illetve a meglévők nagyobb átalakításával kapcsolatos döntéseknél az üzemeltető szerveknek kivétel nélkül figyelembe kell venniük a fogyatékossággal élők vagy csökkent mozgásképességű személyek igényeit az úgynevezett „design for all” követelményeinek megfelelően.
„Ennek a javaslatnak az alapja, hogy az áruk, szolgáltatások és az épített környezethez való hozzáférhetőség központi kérdés minden fogyatékos ember számára, csakúgy mint minden EU-állampolgár számára” – indokolta a változtatás létjogosultságát Kósa Ádám az MNO-nak eljuttatott közleményében. A képviselő az Európai Bizottság 2003 óta hangsúlyozott „design for all” elve mellett a teljes körű tájékoztatáshoz való jogot is beemelte javaslatai közé.
Az elfogadott korrekciók között szerepel a néppárti politikus azon indítványa is, amely kimondja, hogy a tagállamoknak ösztönözniük kell a tömegközlekedés használatát, és egymással összehangolt, valamennyi közlekedési módra kiterjedő informatikai rendszereket kell bevezetniük. Kósa közleményében kijelentette: mindezeknek a szolgáltatásoknak hozzáférhetőknek kell lenniük a fogyatékkal élők számára is.
Az Európai Tanács és az Európai Parlament továbbra sem tud kompromisszumot kötni a 2006/2004/EK rendelet utasokat érintő átfogó módosításáról. A fogyatékossággal élők jogai az Európai Parlamentben továbbra is kiemelt figyelmet kapnak, ennek köszönhetően Antonio Cancian olasz néppárti képviselő még jelentést is készített az ügyben. Ez a jelentés például hangsúlyozza, hogy az Európai Tanács módosítása gyengítené a fogyatékossággal élő vagy csökkent mozgásképességű személyek jogait, illetve bevezetne egy olyan cikkelyt, amely lehetővé tenné a tagállamok számára, hogy mentesítsék a belföldi járatokat a fogyatékossággal élő vagy csökkent mozgásképességű személyekre vonatkozó előírások alkalmazása alól. Az EP közlekedési és idegenforgalmi bizottsága egységesen kiáll a fogyatékossággal élő vagy csökkent mozgásképességű személyek jogainak garantálása mellett, így megvan a remény arra, hogy az Európai Tanács elfogadja a képviselők álláspontját.
A bizottsági szavazást megelőzően az ülésen több felszólaló kiemelte: Kósa Ádám munkájának köszönhetően a fogyatékossággal élő vagy csökkent mozgásképességű személyek jogai jobban előtérbe kerültek.
(MNO)