Bencsik kifejtette, hogy az első két év a támogatást intéző intézményrendszer kipróbálásával telik el, ezért ma nem lehet megmondani azt, hogy jövőre mennyi pénz jut a költségvetésből a felújításokra. Az intézményrendszerről elmondta, hogy a felújítások finanszírozására egy állami tulajdonú „zöld bankot” hoznak létre, ebbe kerül minden költségvetési és uniós pénz.
A pályázatírók és a kivitelezők csak minősített vállalkozók lehetnek, amennyiben többlakásos házak kerülnek felújításra. A vidéki családi házak hőszigetelését, gépészeti felújítását a helyi vállalkozók végzik majd, de csak minősített anyagokkal dolgozhatnak.
Miután a hőszigeteléssel töredékére esik a ház energia- fogyasztása, a szükséges mennyiség már előállítható valamilyen alternatív energiahordozóból is. Ezek az alternatív fűtési eszközök – például biomassza kazánok, hőszivattyúk – előállíthatók magyar cégek által. Az államtitkár úgy számolt, hogy a felújítási program 200 ezer embernek ad munkát folyamatosan. A pályázatok szintén folyamatosak lesznek, a beadott kérelmeket ugyanígy bírálják el, és az éves költségvetési keret között adják a támogatást.
Magyarország 4,2 milliós lakásállományának 90 százaléka több energiát fogyaszt az uniós normánál. Átlagosan két és félszer több energia fordítódik fűtésre Magyarországon, mint Nyugat-Európában. Az államtitkár jelezte, hogy a Zöld Beruházási Rendszerben korábban már felújított paneles házak a Magyar Államkincstártól kapják meg a támogatást.
(MTI)

Brutális jégeső söpört végig Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében