A jövő évi aratásig tilos a gabona kivitele

Az augusztus 15-én életbe lépett gabonaexport-tilalom feloldását legkorábban a jövő évi aratáseredmény ismeretében lehet vizsgálni – jelentette ki csütörtökön Vlagyimir Putyin miniszterelnök.

MNO
2010. 09. 02. 17:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő Szaratovban beszélt erről az államtanács elnökségének ülésén, amelyen előtte Dmitrij Medvegyev elnök szólt az élelmiszer-piaci helyzetről.

Putyin hozzátette: ezt azért jelentette be, hogy csillapítsa a piacon mutatkozó idegességet, és a piac minden szereplője számára elősegítse a gazdasági tevékenység stabilitását és előreláthatóságát.

Oroszország augusztus 15-én léptetett életbe tilalmat a gabona exportjára, miután idén az aszály miatt a tavalyi 97 millió tonnánál lényegesen csekélyebb, a derűlátó becslések szerint is legfeljebb 67 millió tonnás termés várható. Augusztus közepén azonban még úgy látszott, hogy a tilalmat már idén év végén feloldhatják.

Tavaly Oroszország több mint 24 millió tonna gabonát exportált, de idén az sem biztos, hogy az új termés és a tartalékok együttesen elegendőek lesznek-e a belső szükséglet fedezésére. Ennek ellenére szakértők szerint csak csekély mennyiségű importra, mintegy 2–2,5 millió tonnára lesz szükség.

A kormányfő arról is beszélt, hogy feltétlenül meg kell szabadítani az egyes régiók élelmiszerpiacát és kereskedelmét a monopóliumoktól. Elmondta, hogy erre minden egyes régiónak programot kellett kidolgoznia szeptember 1-jéig, és felszólította a gazdaságfejlesztési minisztériumot és a versenyhivatalt e programok végrehajtásának szigorú ellenőrzésére.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.