A program tíz éve abból a meggyőződésből indult, hogy a magyar nemzet egységes – tette hozzá. Természetesen nem etnikai, kulturális vagy vallási értelemben, de egységes abban, hogy minden tagjának egyaránt lehetőséget kell adni a tanulásra, a boldogulásra – jelentette ki Navracsics Tibor. Mint mondta: van, akinek a szociális és családi helyzete, lakóhelye lehetővé teszi, hogy önerejéből boldoguljon és megvalósíthassa az álmait. Vannak azonban olyanok, akiknek nincs birtokukban ilyen háttér, nem áll rendelkezésükre otthon könyvtár, talán gyermekszoba sem, s messze van a legközelebbi iskola is.
További ezrek
Az első Orbán-kormány által 2000-ben indított Arany János Tehetségkutató Programban akkor háromszáz diák vett részt, ma azonban már háromezren tanulnak ennek keretében – mondta Navracsics Tibor, rámutatva: az elmúlt tíz évben „további ezrek vehettek részt a programban”, s számukra ez nyújtotta a felemelkedés lehetőségét. Navracsics Tibor úgy fogalmazott: akik a programban részt vesznek, „egy művelt, okos, finom és udvarias Magyarország jövőképét vetítik elénk”. A jelen lévő száznál több intézményvezető pedagógushoz, pszichológushoz, programgazdához szólva hangsúlyozta: a munkájuk eredményeként „a jövő Magyarországa jobb lehet, mint a ma Magyarországa”.
A Lovassy László Gimnáziumban tartott tanévnyitón – amely középiskolában Navracsics Tibor is érettségizett – a miniszterelnök-helyettes utalt arra, hogy 299 éve Veszprémben a kegyesrendiek iskolát alapítottak. 1711-ben a piarista gimnázium éppen azért jött létre, hogy a legszegényebb rétegekből származó tehetséges gyermekek számára is megnyíljon a tanulás lehetősége – hangsúlyozta Navracsics Tibor, rámutatva: amit csaknem 300 éve a piaristák Veszprémben elkezdtek, azt ma az Arany János Tehetséggondozó Program folytatja, illetve képviseli. S ez a jövő Magyarországa szempontjából az egyik legfontosabb misszió – emelte ki.
Fogalommá vált
Debreczenyi János (Fidesz) , Veszprém polgármestere elmondta: a Lovassy gimnáziumban 84 diák vesz részt a programban. Tájékoztatott arról is, hogy a város felsőörsi gyermektábora helyén hátrányos helyzetű – főleg cigány származású -, ám zeneileg különösen tehetséges gyermekek kollégiuma épül fel a jövő évre. Tolnai József programiroda-vezető szerint a tehetséggondozó program fogalommá vált már a magyar közoktatásban. Mint mondta, ma már országosan 23 középiskolában, 12 kollégiumban háromezer diák tanul az Arany János Tehetséggondozó Program keretében. A kétnapos konferencia résztvevői a tehetséggondozás kérdései mellett beszélnek az iskolai agresszióról is.
(mti)