Megjegyezték azonban azt is: a retorikai váltás mellé a piac előbb-utóbb konkrét gazdaságpolitikai lépéseket is vár majd, különösen akkor, ha az októberi helyhatósági választások után sem lesz új egyezség a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). A TD Securities nevű vezető globális befektetési tanácsadó cég londoni elemző részlegének szakértői hétfőn kiadott heti felzárkózó piaci áttekintésükben a forint elmúlt heti „meglepő” térségi túlteljesítésének okai között az első helyen említik a kormány kötelezettségvállalását a költségvetési fegyelem mellett, és a 2,8 százalékos GDP-arányos jövő évi „lehetséges” hiánycél megemlítését.
A vezető befektetési és elemző intézet szerint ez enyhítette valamelyest azokat a befektetői aggályokat, hogy Magyarország 2011-ben lazább hiánycélra törekednék. A TD Securities citybeli felzárkózó piaci elemzői szerint nem valószínű, hogy a piac a költségvetési fegyelemre tett ígéretet „teljesen megveszi”, mielőtt hiteles gazdaságpolitikai intézkedéseket látna, ám a magyar kormány retorikájában bekövetkezett váltás „önmagában is jó jel”, és várhatóan elősegíti majd a magyar befektetési termékeket terhelő kockázati felárak csökkenését. A költségvetési kommunikációban érzékelt változást már más nagy londoni házak is kiemelték korábbi elemzéseikben.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének múlt hét végi felzárkózó piaci helyzetértékelése szerint a "normalizálódás jelei" mutatkoznak a magyar gazdaságpolitikában, miután „az EU nyomására” a Fidesz elállt a jövő évi államháztartási hiánycél növelésének tervétől, és elkötelezte magát a hazai össztermék 3 százaléka alatti deficit mellett. A 4cast nevű vezető londoni pénzügyi elemző központ minapi elemzése szerint az elmúlt időszakban a magyar kormány költségvetési retorikája „180 fokos fordulatot vett". A ház szakértői szerint ez önmagában még nem gyógyír, mivel a költségvetési tervek végrehajtási módjának fontos részletei egyelőre nem ismeretesek, de a retorikai fordulat piaci szempontból "mindenképpen jelentős plusz”.
A TD Securities londoni elemzői szerint ez enyhítette valamelyest azokat a befektetői aggályokat, hogy Magyarország 2011-ben lazább hiánycélra törekedne. A cég szerint emellett az Opel, az Audi és a Mercedes autógyárak magyarországi beruházási tervei hosszú távon valószínűleg „hatalmas” lendületet adnak a magyar gazdasági növekedésnek, több százalékponttal emelve az ipari kibocsátás éves szintű bővülési ütemét.
A cég szerint mindemellett a kiskereskedelmi értékesítés 40 havi folyamatos visszaesés után „váratlanul pozitívba fordult” júliusi egyenlege is egyértelműen kedvező piaci szempontból. Jóllehet ez a mérőszám továbbra is erősen hajlamos szeszélyes kilengésekre, és nem lehet kizárni időszaki visszaeséseket, középtávon azonban javuló számok várhatók – áll az elemzésben.
A Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemző részlegének új feltörekvő piaci helyzetértékelése szerint a ház elemzői az októberi önkormányzati választások után sem várják, hogy a Fidesz „azonnal” újból felveszi a kapcsolatot a Nemzetközi Valutaalappal. A cég szerint mindazonáltal a kormány számára ebben az esetben sem kínálkozik más fenntartható stratégia, mint az, hogy önmagának megszabott költségvetési célok teljesítésére törekedjék. Bármilyen eltérés ettől a pályától fenntarthatatlanná tenné a közadósság-helyzetet, és a piaci nyomás végül rákényszerítené a kormányt arra, hogy újabb IMF/EU-programért folyamodjék – áll az elemzésben. A Goldman Sachs londoni szakértői szerint az államháztartási célokat könnyebb lenne elérni középtávra szóló költségvetési terv kidolgozásával, és úgy, hogy közben rendelkezésre áll egy háttértámogató jellegű finanszírozási lehetőség.
(MTI)

Melyik szó hiányzik a legismertebb közmondásokból? Csak keveseknek sikerül hibátlanul kitölteni!