A kormány végrehajta az Állami Számvevőszék javaslatait

A kormány magára nézve kötelező érvényűnek tartja az Állami Számvevőszéknek (ÁSZ) a 2009-es zárszámadáshoz tett javaslatait, azokat a következő években fokozatosan megvalósítja – hangsúlyozta Bathó Ferenc, a Nemzetgazdasági Minisztérium költségvetési helyettes államtitkára kedden az Országgyűlés költségvetési bizottságának ülésén.

MNO
2010. 09. 07. 14:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kormánypárti és szocialista képviselők is úgy vélték, hogy a zárszámadás pontos képet fest a tavalyi folyamatokról, a Jobbik és az LMP képviselője azonban az átláthatóságot hiányolva jelezte: nem fogják megszavazni a javaslatot.

A fideszes képviselők közül többen firtatták, hogy miért nem teljesült egyetlen költségvetési előirányzat sem, és ezért terhel-e valakit felelősség. Bathó Ferenc rendkívül nehéznek nevezte a tavalyi évet az államháztartásban, és emlékeztetett rá: a 2009-es költségvetési törvény összeállításánál eredetileg 1 százalék körüli gazdasági visszaeséssel számolt a kormány, erre tervezte a bevételi, kiadási oldalt.

Februárban módosította a várható visszaesés mértékét 3–3,5 százalék körülire, és ennek megfelelően módosultak a főbb számok. Májusra azonban világossá vált, hogy a helyzet még rosszabb: akkor tervezték át 6,7 százalékos gazdasági visszaesésre a költségvetést. Így a költségvetés főbb számait a bevételi és a kiadási oldalon is jelentősen korrigálni kellett.

Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke emlékeztetett rá: az ÁSZ tavaly többször is felhívta a figyelmet a kiadási és bevételi számok teljesülésének kockázataira. Üdvözölte, hogy a rendszerhibákat a kormány a jövőben megpróbálja elhárítani, és külön kiemelte a vagyontörvényi előírások betartása és a belső kontrollrendszer hiányosságait.

Dancsó József (Fidesz) az államadósság növekedésének prognózisát, a devizakitettség alakulását firtatta. Babák Mihály (Fidesz) pedig arra volt kíváncsi, hogy miért nem teljesült egyetlen tervszám sem.

Bathó Ferenc ismertette: a jelenlegi államadósságszint jelentős terhet ró a költségvetésre, a kamatteher ezer milliárd feletti. Annak érdekében, hogy ez ne nőjön tovább, az államháztartási hiányt keretek között kell tartani. Elemi érdeknek nevezte a helyettes államtitkár a forintfinanszírozás növelését és azt, hogy visszaálljon a 30/70 százalékos deviza-forint finanszírozási arány. Kifejtette azt is: azért nem teljesült egyetlen előirányzat sem, mert 2008 őszén nem lehetett látni a 2009-es folyamatokat.

Ezt erősítette meg Szekeres Imre (MSZP) is hozzászólásában, hangsúlyozva: a pénzügyi rendszer stabilitása csak az IMF és az EU hitelkeretével volt biztosítható. Dancsó József szerint azonban a tervszámoktól való jelentős eltérés és a válságra adott válaszok is a szocialista kormány alkalmatlanságát tükrözik.

Rozgonyi Ernő (Jobbik) abszurdumnak nevezte a zárszámadási javaslatot, mivel az átláthatóság nyomait sem találta meg benne, és hiányolta az ok-okozati megvilágításokat, ezért jelezte: nem fogják megszavazni a törvényt.

Babák Mihály szerint 2008 őszén Magyarországnak saját belső pénzügyi válsága volt, és ennek a következménye a 2009-es pénzügyi probléma. A magyar költségvetés mintegy 7-8 éves felelőtlen gazdálkodást tudhat maga mögött, ennek volt egyenes következménye a 2009-es helyzet, amelyet súlyosbított a globális válság is – tette hozzá. Úgy vélte, az elmúlt két ciklusban a kormánynak nem volt gazdaságpolitikája. Ma sem lehet tudni – véleménye szerint –, hogy az előző kormány mire mennyi pénzt költött, ezt tükrözi a zárszámadás is.

Veres János (MSZP) szerint a törvényjavaslat megfogalmazása korrekt, precízen mutatja be a 2009-es folyamatokat, ezért támogatható. Ugyancsak korrektnek nevezte az ÁSZ jelentését a javaslatról. A korábbi pénzügyminiszter hangsúlyozta: szemben az ellenkező véleményekkel a kormány időben felismerte a válság jelentette problémát 2008 őszén, és helyes lépéseket tett.

Pósán László (Fidesz) szerint a zárszámadás szomorú, de valós képet fest. Vágó Gábor, az LMP képviselője azonban szintén az átláthatóságot, az igazságosságot és a fenntarthatóságot hiányolta a javaslatból, ezért jelezte, hogy az LMP nem fogja megszavazni. Babák Mihály figyelmét pedig arra hívta fel, hogy véleménye szerint az Orbán-kormány hasonlóan koncepciótlannak tűnik, mint a Bajnai-kormány volt.

A bizottság többségi véleménnyel általános vitára alkalmasnak találta a dokumentumot.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.