„A világban élő egyetlen magyarról sem szabad lemondanunk”

Megkezdődött a hagyományos Kufstein Tanácskozás a szórványmagyarságról az ausztriai Felsőpulyán szombaton. A megmaradáshoz, az erős azonosságtudathoz, a közös nemzethez tartozás alapját képező értékeket, mint a nyelv, a kultúra, a történelem, egyedi léthelyzetben kell „kapaszkodóként” használni – olvasható Schmitt Pál köszöntő levelében, amelyet a résztvevőknek küldött.

MNO
2010. 09. 04. 11:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ausztriai Magyar Egyesületek és Szervezetek Központi Szövetségének szervezésében megrendezett kétnapos konferencián mintegy háromszázan vesznek részt Magyarországról, a szomszédos országokból és a világ más részeiről, elsősorban a nyugati országokból.

A konferencia résztvevőit levélben köszöntötte Schmitt Pál köztársasági elnök. Üzenetében az államfő Babits Mihály szavait idézte: „a nemzet épp annyira egyéniség, mint az egyes ember”. A lélekhez hasonlóan a lelki magyarság is egységes és oszthatatlan. „A világban élő egyetlen magyarról sem szabad lemondanunk, mert minden elveszett identitással hasad ez a lélek” – fogalmazott a köztársasági elnök.

A megmaradáshoz, az erős azonosságtudathoz, a közös nemzethez tartozás alapját képező értékeket, mint a nyelv, a kultúra, a történelem, egyedi léthelyzetben kell „kapaszkodóként” használni – vélekedett a köztársasági elnök. Azt, hogy egy bárhol a világban élő fiatal meg tudja-e, meg akarja-e élni magyarságát, olyan személyes élmények határozzák meg, mint hogy miként találkozik a magyar kultúrával, vagy az, hogy mennyit és hogyan hallja a magyar nyelvet. Ebben óriási a politikusok, a határon túli magyar szervezetek, a külföldi kulturális intézetek, lelkészségek és a tudomány szerepe – mutatott rá Schmitt.

A szórványban élőknek csak akkor van esélye magyarnak maradni, ha az összetartozás alapját képező értékek „érdekké”, nemzeti, magyar érdekké válnak – hangsúlyozta. Az államfő röviden kitért a kettős állampolgársági törvény módosítására is. A magyarságot összetartó lelki, érzelmi ragaszkodást most jogi kapcsolattal is megpecsételheti a határon túl élő magyarok kettős állampolgárságát segítő törvény – mondta. „Mint egy kinyújtott kéz, lehetővé teszi, hogy még jobban támaszkodhassunk egymásra” – fogalmazott üzenetében a köztársasági elnök.

A konferencia megnyitóján jelen volt Szili Katalin, az Országgyűlés volt elnöke, Németh Krisztina bécsi magyar főkonzul, Ivanics Ferenc Győr-Moson-Sopron megyei országgyűlési képviselő (Fidesz), valamint Rudolf Geisler, Felsőpulya város polgármestere és Burgenland tartomány képviselői. A tanácskozás első helyszínéről elnevezett Kufstein konferenciát 1990 óta minden második évben tartják meg. 1996 óta a burgenlandi Felsőpulya ad otthont a rendezvénynek.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.