A moldovai alkotmány megváltoztatásáról tartanak vasárnap népszavazást Európa legszegényebb államában. A népszavazás tétje, hogy az eddig érvényben lévő szabályt megváltoztassák miszerint a parlamenti képviselők háromötödének egyhangú szavazata szükséges az új elnök megválasztásához. A moldovaiak arról döntenek, hogy direkt módon válasszák az elnököt a korábbi közvetett rendszer helyet. A népszavazás sikere esetén novemberben egy időben tartanak majd parlamenti- és elnökválasztást a kelet-európai országban.
A mostani alkotmánymódosító népszavazásról a parlament még július 2-án döntött. A nyugat-barát kormányzat azért kéri ki az állampolgárok véleményét népszavazás útján az elnökválasztás mikéntjéről, mivel 2009. áprilisa óta nincs első számú vezető Moldovában. A korábbi szabály miszerint a parlament háromötödös többsége kell az elnök megválasztáshoz eddig még nem sikerült biztosítani. A tavalyi áprilisi választás a kommunisták sikerével végződött, de a ők sem rendelkeztek elég képviselővel és az alkotmány szabálya szerint kétszeri sikertelen választás esetén előre hozott parlamenti voksolást kell tartani. A júliusi parlamenti választás a jobboldali erők sikerét hozta az országban, de az új elnök megválasztáshoz ők sem rendelkeztek elég képviselővel és most a népszavazás útján próbálják megváltoztatni a szabályt.
Sima lesz a voksolás?
A mostani választás előtt a kommunisták bejelentették, hogy bojkottra szólítanak föl és bíznak benne, hogy sikerül 33 százalék alá vinniük a részvételi arányt, mivel abban az esetben a szavazás érvénytelen. A legutolsó felmérések szerint az ország lakosságának 73 százaléka kíván az urnákhoz járulni és annak 91 százalék a közvetlen elnökválasztás mellett áll.
Moldovában az elemzők nem előlegeztek nagy bizalmat a tavaly nyáron felálló négypárti együttműködésnek, pedig Vladimir Filat miniszterelnök vezette kabinet jól kezelte az elmúlt időszakot. Mindazonáltal nem tekinthettek el attól a ténytől, hogy az ország folytonos alkotmányos válságban van, mely akadályozza a működőképes kormányzást. Ezt a gordiuszi csomót hivatott elvágni az állampolgárok bevonása a döntéshozatalba, és ez a módszer helyénvaló is ilyen, az állam fundamentumait érintő kérdésekben.
(angusreid.com, moldpres.md)

Lánczi Tamás az Origónak: Az átláthatósági törvény nem érinti a sajtószabadság és a szólásszabadság kérdését