Veres János elmondta: a cégen belül az ágazat szerepe folyamatosan növekedett az elmúlt években. Ennek köszönhetően Magyarország összes rizs-termőterületének – mintegy 2000 hektárnak – közel felével: több mint 800 hektárral a kisújszállási székhelyű vállalkozás rendelkezik. A társaság 20 aranykoronás átlagához viszonyítva gyengébb minőségű, 6-16 aranykoronás, kötött talajú földeken – egy olasz fajta kivételével – idén is zömmel magyar nemesítésű, minőségi fehér és barna rizst vetettek. Sőt, második éve, körülbelül 50 hektáron biorízs előállításával is foglalkoznak.
A vezető szerint a héten indult betakarítás első adatai arra utalnak: jó közepes, hektáronként 4 tonna feletti hozamokra számíthatnak. Mindez komoly eredmény azt figyelembe véve, hogy hazánk, ezen belül is az Alföld az európai rizstermesztés északi határa. Ráadásul az idei szélsőséges időjárás több más növénykultúrájukban is súlyos károkat okozott. Utóbbiak zöme éppen ezért 2010-ben várhatóan veszteséget hoz majd, míg a rizstől – a hagyományos szántóföldi növényeknél magasabb ráfordítási mutatók ellenére – hasznot várnak a cég szakemberei.
Ennek realitását a kedvező hozamok mellett az adja, hogy bár a hazai fogyasztás évente és személyenként évtizedek óta 4-5 kilogramm körül stagnál, Magyarország Európa többi államához hasonlóan ebből a termékből nem önellátó – fogalmazott Veres János hozzátéve: a hiányt itthon és az unióban egyaránt ázsiai behozatallal pótolják. Az olcsó import rizs mellett azonban a jó minőségű európai áru biztonsággal értékesíthető – vélekedett.
Jelenleg Magyarországon 60 forintért veszik át a nyersrizs kilóját, ám a Nagykun 2000 Mezőgazdasági Zrt. 2009 őszén elkészült feldolgozó üzemében hántolt és csomagolt termékért a Magyarországon működő élelmiszeráruház-láncok kilónként 160-200 forintot fizetnek – tájékoztatott a vezető. Az árkülönbség abból is adódik, hogy a feldolgozás során mintegy 35 százalékos veszteséggel kell számolni. Ám tény, hogy az így keletkezett melléktermékek – rizshéj, korpa, liszt – mindegyike eladható. Az építőipartól az állattenyésztésen át a kozmetikai iparig ugyanis ezek az anyagok széles körben hasznosíthatók. Jelezte: a Kisújszállás környékén termett rizs túlnyomó része honi üzletek polcaira kerül, csupán egy kisebb mennyiséget szállítanak olasz partnereiknek.
(MTI)

Muri Enikőt a hét leggyalázatosabb hozzászólásával támadják