Ítéletidő: legalább 150 milliárd forint az agrárium kára

Az ágazati problémák mellett a természet is megnehezítette az agrárium életét az idén, hiszen a vegetációs időszak nagy részében több mint 400 ezer hektár volt víz alatt. Bár a felmérés még tart, a károk nagysága a legszerényebb számítások szerint is eléri a 200 milliárd forintot, melynek háromnegyede a mezőgazdaságot sújtja – mondta kedden egy szegedi konferencián Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára.

MNO
2010. 09. 07. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint kifejtette, ezzel szemben csak 4 milliárd forint van a kárenyhítési alapban. A tényleges károk ismeretében október elején a kormány elé kerül egy előterjesztés arról, hogy az alapot milyen mértékig kellene feltölteni. Emellett a kárenyhítési folyamatban próbálták egyszerűsíteni a vis major eljárást, az igazolás megszerzése ezért egyablakossá vált – mondta.

Október második felében kezdődnek a kifizetések


Az uniót is megkeresték, hogy a területalapú támogatások megelőlegezhetők legyenek, erre hivatalos választ szeptember 20-át követően várnak. Pozitív válasz esetén várhatóan október második felében kifizetik az unió által engedélyezett támogatási összeget, ami legkevesebb 50 százalék, azaz mintegy 24 ezer forint hektáronként.

A bankokkal is folyamatosan tárgyalnak a hitelek átütemezéséről, illetve kidolgozás alatt van a károsultak számára adható új forgóeszköz-finanszírozási konstrukció.

Segítenek a felvásárlókkal szemben


Kiemelt problémának tartja az államtitkár a mezőgazdaságban megkötött különböző teljesítési szerződéseket. Mint kifejtette, a termeltetési szerződéssel rendelkezők a vis major igazolással mentesülnek a kötelezettség alól, de sajnos sokan szállítási szerződést kötöttek. Olyan készlet szállítását vállalták, amit nem tudnak teljesíteni, s vannak olyan felvásárlók, akik függetlenül attól, hogy nem termett meg a termény, vagy elvitte a víz, a jég, követelik a teljesítést, és kötbérrel fenyegetőznek. Ez jogilag nagyon nehéz helyzet – magyarázta, hozzátéve: a minisztérium minden segítséget megad a termelőknek, a honlapján például különböző jogi tanácsokat tettek közzé, sőt a versenyhivatallal is tárgyalásokba kezdtek. „Én úgy gondolom, hogy az olajos növények felvásárlóinál bizonyítható az erőfölénnyel való visszaélés, csak egy érdekképviseletnek vagy a termelők egy részének meg kell tenni a feljelentést.”

A búzánál azonban már komolyabb problémát lát az államtitkár, hiszen ott több felvásárló szerepelt a piacon. „Ezekkel a közeljövőben le fogok ülni, és udvariasan megkérem őket, hogy gondolják végig, ha Magyarországon sokáig akarnak a gazdaságban szereplők maradni, akkor látnak-e olyan megoldást, ami hosszú távon lehetővé tenné az ő szerepvállalásukat a magyar mezőgazdaságban” – fogalmazott az államtitkár.

Nagyon nehéz aratás volt


Az aratásról szólva elmondta: nagyon rég fordult elő, hogy 1 millió hektárnál kisebb területről takarítottak be őszi búzát az országban. Nagyon nehéz és elhúzódó aratással 3,7 tonna volt a búza átlagtermése a várt 4,5 tonnával szemben. A gabonából mintegy 3 és fél millió tonnát takarítottak be, melynek 60 százaléka étkezési, s ez bőven fedezi az ország kenyérgabona-szükségletét, ami 1,2–1,3 tonna. Kukoricából és napraforgóból jó termés várható – tette hozzá Czerván György.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.