Jogerőre emelkedtek a területi listák, kezdődhet a nyomtatás

Nem érkezett jogorvoslati kérelem az Országos Választási Bizottsághoz a vasárnap délután négy órai határidőig a megyei területi listás szavazólapokkal kapcsolatban, ez azt jelenti, hogy rövidesen megkezdődhet azok nyomtatása is. • Három hét van még az önkormányzati választásokig

MNO
2010. 09. 12. 15:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A területi listás szavazólapokon a megyékben induló jelölőszervezetekre voksolhatnak majd a választópolgárok. A 19 megyei közgyűlés összetétele a leadott szavazatok alapján, annak arányában alakul majd ki (a bejutási küszöb felett). A megyei választási bizottságoknak a szavazólap-minták „képéről” kellett dönteniük; egyebek mellett arról, hogy a lapon szereplő jelölő szervezetek és azok logója megfelelő nagyságban szerepel-e azokon.

A fővárosi területi listát már korábban elfogadta a Fővárosi Választási Bizottság, és már a jogorvoslati idő is lejárt. Így valamennyi területi lista jogerőre emelkedett, és várhatóan már a héten meg is kezdődhet a szavazólapok nyomtatása.

Közvetlenül szólhatnak a választókhoz


A választáson induló jelöltek, jelölőszervezetek szeptember 13-tól kaphatják meg a névjegyzékben szereplő választópolgárok nevét és lakcímét, amennyiben ezt kérik és fizetnek érte. A törvény azért teszi lehetővé a hozzájutást a névjegyzékben szereplő mintegy 8 millió választó név- és lakcímadataihoz, hogy a jelölőszervezetek és független jelöltek az önkormányzati választás kampányában közvetlenül is megszólíthassák a választópolgárokat. Az adatszolgáltatásra szeptember 13-tól van lehetőség.

Az adatokat a jelölteknek és a jelölőszervezeteknek a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalától (KEK KH), illetve a helyi jegyzőtől kell igényelniük. A díjfizetés mértékéről a 10/1998. belügyminisztériumi (BM) rendelet rendelkezik: e szerint a névjegyzékben szereplő választópolgárok családi és utóneve, lakcíme (nemenként, korcsoportos és lakcím szerinti bontásban) elektronikus adathordozón fejenként 3,30 forintba kerül, papíron 5,40 forintba, míg öntapadós etiketten 6,40 forintba. Az adatokért az áprilisi országgyűlési választáskor is ugyanennyit kellett fizetni.

A közszemlére tett névjegyzék másolatát az egyes településeken a helyi választási iroda vezetőjétől, a jegyzőtől is kérhetik a jelöltek és a jelölőszervezetek szavazóköri bontásban. Az adatokat szintén csak szeptember 13-ától kaphatják meg. A közszemlére tett névjegyzék másolata A/4-es formátumban laponként 10,20 forintba kerül, ez sem változott tavalyhoz képest.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.