Az ózdi, Olvasóként ismert impozáns épület színháztermében azok a fiatalok, diákok, pedagógusok találkoztak, akik vagy már résztvevői a 2002-ben indult programnak, vagy komolyan érdeklődnek az általa nyújtott lehetőségek iránt.
Nagy Anna köszöntőjében az elmúlt időszak Borsod-Abaúj-Zemplén megyei térséget sújtó árvízi eseményeire emlékeztetve úgy fogalmazott, hogy az árvíz, bár „elmos” mindent, levonul, és jöhet az újjáépítés. Azok a problémák viszont, amelyek az esélytelenséget – az iskolázatlanságot, a kitörési pont hiányát, a munkanélküliséget és az ebből eredő szegénységet – jelentik, „itt maradnak”. Ezek megoldásához kellenek programok, emellett civilek, emberek, akik apránként összerakják azt, hogyan lehet ebből kikerülni – tette hozzá.
Mint mondta, különösen fontos, hogy mindenki meg tudja találni azt a kapaszkodót, amely sikeres, tartalmas életet képes számára nyújtani. Közlése szerint éppen ez motiválta a kormányt is, amikor úgy döntött, hogy először Magyarországon megpróbálkozik a közigazgatási életpálya népszerűsítésével, és karrierexpót szervez szombaton, ahol esélyt ad a fiataloknak egy „erős starthoz”. „Nincs szomorúbb dolog a világon, mint az elpocsékolt tehetség” – idézett a kormányszóvivő Robert De Niro amerikai színész-rendező egyik filmjéből.
Üzleti tudást adnak
A Nyíló világ tehetséggondozó program – amelyet a General Electric (GE) amerikai multinacionális cég indított Magyarországon – célja elősegíteni egy nemzetközileg versenyképes, új értelmiségi generáció kialakulását a kevésbé fejlett északkelet-magyarországi régióban. Elsőként három városban, Ózdon, Kisvárdán és Hajdúböszörményben csatlakoztak hozzá oktatási intézmények, később a térség más településeinek – egyebek mellett Putnok, Tiszaújváros, Kazincbarcika, Sátoraljaújhely – középiskoláiból is kaptak lehetőséget a legtehetségesebb diákok.
A programban gyakorlati üzleti tudást szerezhetnek a tanulók, és jártasságra tesznek szert az üzleti angol nyelvben, saját kapcsolati tőkét építhetnek ki, illetve fejleszthetik üzleti készségeiket, hogy a diploma megszerzése után mindezzel bekapcsolhassák a térséget a magyar gazdaságba és a világgazdaságba.
A GE elsőként az ózdi József Attila Gimnázium, Szakközépiskola, Kollégium és Alapfokú Művészetoktatási Intézményben 2002 márciusában indította útjára az iskolai oktatást kiegészítő programot.
(MTI)

Orbán Viktor üzent Bukarestnek: csak egy feltétellel működne együtt az új román elnökkel