Kiemelt partnerünk Montenegró

Montenegró Magyarország kiemelt stratégiai partnere külgazdasági szempontból - jelentette ki a magyar kormány képviselője a montenegrói Budvában, a 32. nemzetközi építőipari kiállítás és vásáron, amelyen 19 magyar kis- és közepes vállalat képviselteti magát.

MNO
2010. 09. 23. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Botos Balázs a kiállítás és vásár keretében szervezett montenegrói-magyar üzletember-találkozón szólalt föl szerdán. A nemzetgazdasági minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára elmondta, a kormány egyik legfontosabb célja a foglalkoztatottság növelése, aminek egyik eszköze a magyar export, a magyar cégek külföldi befektetéseinek ösztönzése. Hozzátette, noha a magyar kivitel legalább 60 százaléka az Európai Unió tagállamaiba irányul, Magyarország szeretné növelni a Nyugat-Balkánra, így a Montenegróba irányuló exportot is.

Az adriai országban továbbra is Magyarország a legjelentősebb működőtőke-befektető: az OTP Bank 2006 óta a Montenegróban piacvezető Crnogorska Komercijalna Banka tulajdonosa, a Magyar Telekom egy évvel korábban szerzett többségi részesedést a Telekom Montenegróban, a Hunguest Hotels pedig tavaly nyitott négycsillagos szállodát a horvát határhoz közeli tengerparti üdülőhelyen, Herceg Noviban. A gazdasági tárca helyettes államtitkára elmondta, a gazdasági válság miatt a kisebb és közepes magyar cégeknek nem könnyű megjelenniük a budvaihoz hasonló külföldi üzleti rendezvényeken, de a magyar állam minden eszközzel igyekszik segíteni ebben.

A legfontosabb ilyen eszköz a magyar befektetési és kereskedelem-fejlesztési ügynökség (ITD Hungary), amelynek montenegrói képviselője, Bakó Tamás az üzleti találkozón tartott előadásában elmondta: az építőipar Magyarországon, Montenegróban és néhány kivételtől eltekintve egész Európában különösen megszenvedte a gazdasági válságot. A Montenegróban gyakran példaként emlegetett Szlovéniában például 17 százalékkal esett vissza.

A külgazdasági szakdiplomata előadásában megemlítette, hogy Magyarországon az ágazatban a körbetartozások összege megdöbbentően magas, eléri a 10,7 milliárd eurót. Bakó Tamás kifejtette, a magyarországi építőipar fellendülését a németországi növekedés mellett a magyar kormány tervezett intézkedései segíthetik, a januárban induló új Széchenyi-terv hét prioritásából az egyik a lakásprogram. Az elképzelés szerint nagyjából 50 ezer új lakást építenének, és tervezik panellakások felújítását is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.