Kisebbségben kormányozhatja a Munkáspárt Ausztráliát + Képek

Véget ért a több mint két hetes „interregnum”: két független parlamenti képviselő támogatásával, kisebbségben, a munkáspárti Julia Guillard maradhat Ausztrália miniszterelnöke. A második világháború óta nem irányította kisebbségi kormány a szigetországot.

MNO
2010. 09. 07. 9:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tony Windsor és Rob Oakeshott, az ausztrál törvényhozás független képviselői jelezték: támogatják a munkáspárti Julia Gillard miniszterelnökségét – közli az ABC. A BBC hozzáteszi: korábban Bob Katter – szintén független – a konzervatívokat biztosította támogatásáról. Így eldőlt a választásokon kialakult patthelyzet. A voksoláson ugyanis sem a Tony Abbott által elnökölt konzervatív-liberális koalíció, sem a korábbbi kormányfő, az augusztus 21-i választásokig a kormányfői posztot betöltő Gillard által vezetett Munkáspárt nem nyerte el a kormányalakításhoz szükséges parlamenti többséget.


Rob Oakeshott és Tony Windsor

A belpolitikai bizonytalanságot nyár óta gerjesztette a Munkáspárt belső válsága: vitatott módon három héttel a választások előtt állt a párt és az ország élére Gillard a korábban kormányzó Kevin Rudd helyett.

Az ausztrál törvényhozásban a választások után Abbott 73, Guillard 74 képviselőből álló csapatot tudhat magáénak, ám a stabil kormányzáshoz 76 képviselő szükséges a 150 tagú parlamentben.


Julia Gillard
Fotók: Reuters


A választási kampányban a „trónfosztás” ötletét is felvető Gillard tehát a függetlenek támogatásával is csak kisebbségi kormányt alakíthat, amire nem volt példa Ausztrália II. világháborút követő történetében. Különös egybeesés, hogy a másik szigetországban, brit földön pedig koalíciós kormány alakult, ami szintén szokatlan az ottani kétpárti, politikai „váltógazdaságban”.

A kormány támogatására a függetlenek, mint nyilatkozták, azért szánták rá magukat, mert képesnek látják Gillardot arra, hogy bevezesse a hosszú alkudozás tárgyát képező, a vas- és szénágazatot érintő adót, mely a BBC értesülései szerint 30 százalékos lenne, s reményüket fejezték ki, hogy az így befolyó állami bevételek segítenek a szédioxid-kibocsátás 5 százalékos csökkentését 2020-ig.

(ABC, BBC)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.