Tony Windsor és Rob Oakeshott, az ausztrál törvényhozás független képviselői jelezték: támogatják a munkáspárti Julia Gillard miniszterelnökségét – közli az ABC. A BBC hozzáteszi: korábban Bob Katter – szintén független – a konzervatívokat biztosította támogatásáról. Így eldőlt a választásokon kialakult patthelyzet. A voksoláson ugyanis sem a Tony Abbott által elnökölt konzervatív-liberális koalíció, sem a korábbbi kormányfő, az augusztus 21-i választásokig a kormányfői posztot betöltő Gillard által vezetett Munkáspárt nem nyerte el a kormányalakításhoz szükséges parlamenti többséget.
A belpolitikai bizonytalanságot nyár óta gerjesztette a Munkáspárt belső válsága: vitatott módon három héttel a választások előtt állt a párt és az ország élére Gillard a korábban kormányzó Kevin Rudd helyett.
Az ausztrál törvényhozásban a választások után Abbott 73, Guillard 74 képviselőből álló csapatot tudhat magáénak, ám a stabil kormányzáshoz 76 képviselő szükséges a 150 tagú parlamentben.
A választási kampányban a „trónfosztás” ötletét is felvető Gillard tehát a függetlenek támogatásával is csak kisebbségi kormányt alakíthat, amire nem volt példa Ausztrália II. világháborút követő történetében. Különös egybeesés, hogy a másik szigetországban, brit földön pedig koalíciós kormány alakult, ami szintén szokatlan az ottani kétpárti, politikai „váltógazdaságban”.
A kormány támogatására a függetlenek, mint nyilatkozták, azért szánták rá magukat, mert képesnek látják Gillardot arra, hogy bevezesse a hosszú alkudozás tárgyát képező, a vas- és szénágazatot érintő adót, mely a BBC értesülései szerint 30 százalékos lenne, s reményüket fejezték ki, hogy az így befolyó állami bevételek segítenek a szédioxid-kibocsátás 5 százalékos csökkentését 2020-ig.
(ABC, BBC)