Mi a szándék? Őrizetbe vették Varsóban Zakajevet + Képek

Az Interpol orosz kérésre kiadott körözése alapján Varsóban őrizetbe vették Ahmed Zakajev csecsen lázadóvezért, aki konferenciára érkezett a lengyel fővárosba. Az el nem ismert Icskéria Csecsen Köztársaság miniszterelnöke az Egyesült Királyságban kapott 2003-ban menedékjogot azután, hogy 2002-ben az orosz hatóságok perbe fogták terrorizmus vádjával Groznij egykori védőjét.

MNO
2010. 09. 17. 11:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz katonai célok kudarcával járó első grozniji háború vezéralakját, a város védelmében oroszlánrészt szerző Ahmed Zakajevet korábban figyelmeztették a lengyel hatóságok, hogy az Interpol által Oroszország kérésére elrendelt körözés miatt őrizetbe kell venniük, ha az ország területére lép.


A kétnapos csecsen találkozóra érkező, 2002 óta menekültként az Egyesült Királyságban élő Zakajev a varsói legfőbb ügyészség hivatalába indult, amikor letartóztatták. Egy közeli segítője elmondta: meg akarta kérdezni, mi a szándék vele kapcsolatban.

Lenni vagy...

Az el nem ismert Icskéria Csecsen Köztársaság miniszterelnökének családját a sztálini rezsim idején deportálták Kazahsztánból Csecsenföldre. Zakajev színészként vált ismertté Groznijban, ahol Shakespeare-darabokban tűnt fel. Később kulturális miniszter lett Dudajev kormányában. Az első csecsen háborúban (1994–1996) az általa vezetett csapatok foglalták vissza az oroszoktól Groznij pályaudvarát. Egy balesetet követően később gyógykezelés céljából hagyta el a csecsen fővárost, majd külföldön lett a csecsen elnök szószólója.

Oroszország 2003 óta követeli a csecsen vezér kiadatását, míg Zakajev tagadja az orosz vádakat, melyek alapján „fegyveres lázadás, gyilkosság, gyermekrablás” ügyében vonnák felelősségre az 1994–1999 közötti csecsenföldi háborús cselekményekkel kapcsolatban.

Fotók: Reuters

A Varsótól 60 kilométerre északra fekvő Pultuskban megrendezésre kerülő tanácskozáson mintegy 200 csecsen emigráns vesz részt. A lengyel rendőrségi szóvivő elmondta: az Interpol-körözés miatt nem tehettek mást, őrizetbe kellett venniük Zakajevet.

Varsói fenntartások

A lengyel televízió szerint titkosrendőrök fogták el a politikust. Donald Tusk miniszterelnök csütörtökön kijelentette: Zakajev őrizetbe vétele egyáltalán nem jelenti azt, hogy ki is adják a csecsen vezetőt. „A kiadatási folyamat nem azonos a kiadatással” – fogalmazott. Oroszország üdvözölte Zakajev őrizetbe vételét.

Lengyelország az orosz csecsenpolitika leghatározottabb bírálói között van, bár, mint a BBC hozzáteszi, a két ország kapcsolata barátságosabbá vált azóta, hogy katasztrofális szerencsétlenség közepette lezuhant Lech Kaczynski gépe a lengyelek ellen elkövetett szovjet tömeggyilkosság helyszínének közelében.

(BBC, Wikipédia)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.