Nem kell majd félni az árvíztől? Fejlesztik a töltéseket

Elkezdődött az összesen 6,7 milliárd forint értékű tiszai árvízvédelmi töltésfejlesztés a Beregben. A Vásárosnamény és Lónya között zajló beruházás földmunkálatait Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter indította el pénteken Tiszakerecsenyben.

MNO
2010. 09. 17. 16:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A teljes tiszai árvízvédelmi rendszer komplex megújítására irányuló projekt a Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése (VTT) révén, az Európai Unió támogatásával valósul meg.

A vásárosnaményi híd és Lónya között összesen 28 kilométer hosszan történik meg töltések erősítése kerékpározásra is alkalmas burkolattal. A beruházás keretében egyebek mellett átépítik a lónyai és a tiszakerecsenyi gátőrházakat, elvégzik az árvízi monitoring rendszer fejlesztését.

Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi igazgatóság vezetője az ünnepségen elmondta: a fejlesztés töltésépítési munkálatait több hónapos munka előzte meg, cserjeirtás, fakitermelés történt a munkaterületen. Az építkezések során 1,6 millió köbméter földet építenek majd be töltésekbe, ennek köszönhetően egy méterrel magasabb lesz a Tisza védműve, és kétszeresére nő a szelvényméret – tette hozzá az igazgató.

A fejlesztés nemcsak a szatmári, hanem a kárpátaljai magyar területeket is védi az árvíztől, mivel a projekt folytatja a korábbi években elkezdett, a beregi ártéri öblözet védelmére indított magyar és ukrán programot.

Bodnár Gáspár elmondta, a töltésfejlesztés az árvízvédelem mellett turisztikai célokat is szolgál, mivel Tarpa és Lónya között ötven kilométer hosszan összefüggő kerékpárút jön létre. Az uniós beruházást a tervek szerint 2012 végéig valósítja meg a kivitelező Bereg 2009 Konzorcium.

Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter hangsúlyozta: az építkezés jó alkalmat kínál arra, hogy Magyarország együttműködjön a szomszédos országokkal a környezetvédelem és a vízügy területén, hiszen csak Szlovákia, Románia és Ukrajna bevonásával lehet biztos eredményeket elérni. Ezért kiemelt cél a határokon átívelő környezetvédelmi és vízgazdálkodási szemlélet kialakítása, a tervek és az érdekek összehangolása – fogalmazott a miniszter.

Fazekas Sándor megerősítette, hogy a kormány újraindítja a Vásárhelyi-tervet annak érdekében, hogy egy ésszerűen megtervezett vízgazdálkodás a térségi fejlesztések hajtóereje is legyen.

A vidékfejlesztési miniszter tiszakerecsenyi látogatását megelőzően Nyíregyházára látogatott, ahol jelképesen, faültetéssel indította el az új hulladéklerakó építését. A szabolcsi megyeszékhely a tervek szerint decemberre elkészülő depóniája része annak a környezetvédelmi és hulladékgazdálkodási beruházásnak, amely 200 települést és közel 600 ezer embert érint az északkelet-magyarországi térségben. A program keretében Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 9,5 milliárd forintos költségből megépült nagyecsedi és kisvárdai hulladéklerakó az idén januárban már megkezdte működését.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.