Vasile Blaga román belügyminiszter hétfőn a bukaresti parlament felsőházában, a szenátusban a romák ügyében folytatott francia–román tárgyalások ismertetésekor kötötte határidőhöz a cigány közösség beilleszkedését elősegítő tervek kidolgozását. Míg néhány elöljáró nem is hallott arról, hogy az önkormányzatoknak néhány napon belül el kell készíteniük az integráció tervét, egyes településeken már kidolgozott projekteket működtetnek.
A Hargita megyei Csíkszentmártonban és Csíkszentkirályon hónapok óta konfliktusban áll a helyi lakosság a cigány közösséggel. Csíkszentmárton polgármestere, Gergely András azonban nem is hallott arról, hogy az önkormányzatnak szeptember 20-ig el kell készítenie a romák integrációjának tervét. Csíkszentkirály polgármestere, Székely Ernő a lapnak elmondta, hogy hallott a belügyminiszter bejelentéséről, de egyelőre nem volt ideje foglalkozni vele.
Nagybánya önkormányzatánál a szociális osztály vezetője, Geta Delescu a Krónikának elmondta, hogy korábban már elindítottak különböző, a cigányok integrációját célzó projekteket. Ezek közül a legkiemelkedőbb az oktatási intézményekkel való párbeszéd. Mivel a romák még mindig nagy számban hagyják ott az iskolát, a hivatalnak sikerült elérnie, hogy a város oktatási intézményeiben az óvodától a gimnáziumig külön helyeket biztosítsanak számukra.
Szatmárnémeti önkormányzatának szociális és közszolgálati irodája jelenleg három olyan európai uniós pályázatban érdekelt, amelyek a város cigány lakosságának integrációját szorgalmazzák. Például a leromlott városrészek rehabilitációját kívánják megvalósítani az európai együttműködés révén.
Élesd város lakosainak a 2002-es népszámlálás adatai szerint mintegy a tizede cigány. A város uniós pályázaton nyert pénzből nappali központot is létrehozott a roma gyerekek számára, ahová az iskolai órák után mehetnek, ebédet kapnak, és az ott dolgozók a tanulásban is segítenek nekik.
A Kovászna megyei önkormányzatok többségénél még csak most dolgozzák ki a beilleszkedést elősegítő stratégiát. György Ervin megyei prefektus szerdán találkozóra hívta azoknak a településeknek a képviselőit, ahol nagyobb roma közösségek élnek, az ülésre meghívták a közösségek képviselőit is. A találkozón megalakítottak egy szakbizottságot, amely pontosan feltérképezi a cigányok gondjait, és megoldásokat javasol.
A kolozsvári önkormányzat már 2005-ben kidolgozott egy részletes romaintegrációs projektet, melynek irányításával külön foglalkoznak a városházán – mondta el a Krónikának László Attila alpolgármester, hozzátéve, hogy a hátrányos helyzetű romákat két kolozsvári köztisztasági vállalat is foglalkoztatja.
(MTI)

Orbán Viktor üzent Bukarestnek: csak egy feltétellel működne együtt az új román elnökkel