Saját kezűleg készített űrhajót lőnének fel

Saját kezűleg barkácsolt űrrakétáját készül tesztelni két leleményes dán csütörtökön Bornholm szigetén.

MNO
2010. 09. 02. 12:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kilenc méter hosszúságú, Tycho Brahe 15. századi dán csillagászról elnevezett űrrepülőt – fedélzetén egy hetven kilogrammos asztronautababával – Peter Madsen és társa, Kristian von Bengston reményei szerint harminc kilométeres magasságba fogják kilőni. A rakéta ejtőernyők segítségével a Balti-tengerbe zuhan majd.

Madsen és von Bengston – mindketten űrhajózási szakemberek – meg vannak győződve vállalkozásuk sikeréről. Elképzelésük szerint négy éven belül lehetővé válik, hogy rakétájukkal embereket küldjenek az űrbe, először azonban mindent tesztelniük kell. „Előfordulhat, hogy a rakéta most bukfenceket vet és a levegőben felrobban” – fejtette ki Madsen.

A rakétát és a kilövőállványt kedden indították el a koppenhágai kikötőből a Bornholm szigetén lévő Nexo városába. Kristian von Bengston szerint a rakéta elkészítésére 300 ezer koronát (11,4 millió forint) fordítottak. „Annyiba kerül, mint egy jobb autó Dániában, vagy pedig egy NASA-űrrepülő ajtókilincse” – viccelődött von Bengston.

Míg az Egyesült Államok, Oroszország vagy Kína titkos helyein a mérnökök azon okoskodnak, hogy minél rafináltabb megoldásokat találjanak a Marson vagy a Holdon jelentkező esetleges problémák megoldására, Madsen és von Bengston a legegyszerűbb anyagokhoz nyúlt rakétája kivitelezésekor. Az 1,6 tonnás rakéta „hőpajzsa” nyolc réteg parafából készült, amelyet a tervezők egy szőnyegboltban szereztek be. A szelepek elfagyása ellen egy egyszerű – 79 koronás (háromezer forint) – hajszárítót építettek be űrhajójukba. A csavarok, amelyek az egész gépet összetartják, többnyire építőanyag-áruházakból származnak.

„Tudjuk, hogy a NASA-nál azt gondolják rólunk, hiányzik egy kerekünk. Ez kétségkívül a valaha készített legegyszerűbb űrrakéta. A leghétköznapibb anyagokat használtuk. Ez egyelőre csak egy kísérlet” – fejtette ki von Bengston.

Az időjárás szeszélyeitől függ, hogy a csütörtökre tervezett kilövési kísérlet sikeres lesz-e, illetve hogy egyáltalán elindítják-e a rakétát. A két leleményes dán szakembernek szeptember 17-ig van ideje, hogy tizenöt munkatársa segítségével végrehajtsa a kilövést.

(hirado.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.