Soha nem látott szegénység a tengerentúlon

51 éve nem volt ennyi szegény az Egyesült Államokban, mivel minden hetedik ember él olyan háztartásban melynek egy főre jutó éves bevétele nem éri el az 5500 dollárt – számol be a Népszámlálási Hivatal felméréséről a Washington Post. Protestánsok és homoszexuálisok együtt tiltakoztak a pápa ellen Edinburgh-ban – írja a CNN.

2010. 09. 17. 18:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Washington Post (washingtonpost.com)

2009-ben 44 millió ember élt létminimum alatt az Egyesült Államokban – írja a most nyilvánosságra hozott adatok alapján a The Washington Post. Legalább 51 éve nem élt ennyi szegény az országban.

A Népszámlálási Hivatal csütörtökön nyilvánosságra hozott felmérése alapján minden hetedik ember él olyan háztartásban, melynek egy főre jutó éves bevétele nem éri el az 5500 dollárt – ez 1,2 millió forint. A hivatal működése óta – azaz 51 éve – még sosem volt a szegények száma, bár az arány 1994-ben hasonlóan alakult, a hatvanas évek elején pedig volt, hogy minden ötödik ember ilyen feltételek között élt.

A felmérés jól jelzi, milyen súlyos károkat okozott két év alatt a brutális recesszió: 2007-hez képest négy millióval kevesebb keresőt jegyeznek, 51 millió állampolgár pedig semmiféle egészségbiztosítással nem rendelkezik, és sosem látott mértékben megnőtt azok aránya, akik valamilyen kormányzati forrás segítségével jutnak orvosi ellátáshoz. 2009-ben a hivatalos mérés bevezetése óta először csökkent a biztosítással rendelkezők száma – nem csupán a munkanélkülivé válók vesztik el ezt a lehetőséget, de a nehéz helyzetben lévő munkaadók is egyre gyakrabban vonják meg a juttatást.

Majdnem minden társadalmi és etnikai csoportra jellemző a visszaesés, két kivétellel: az ázsiai továbbra is a legmagasabb átlagkeresettel rendelkező csoport maradt, a 65 év feletti szegények száma pedig a szociális háló bővítésének köszönhetően csökkent.

A november eleji időközi választásokra készülő kormányzó pártot bizonyára nem érintették kellemesen az adatok. Obama elnök szerint azonban a kormány határozott fellépése nélkül még ennél is sokkal rosszabb lenne a helyzet. „A Helyreállítási Törvény (Recovery Act) és más, a rászorulóknak adókedvezményt és munkabér-támogatást nyújtó programok több millió amerikait óvtak meg az elszegényedéstől” – fogalmazott a demokrata politikus.

A konzervatívok szerint azonban a magyarázat bűzlik. Minden eddiginél több pénzt költünk a szegénység elleni küzdelemre, a szegénység mégis nő – reagált Michael D. Tanner, a világ ötödik legbefolyásosabb „think-tankjának” mondott Cato Institute vezető tagja. – „Valamit nyilvánvalóan nagyon rosszul csinálunk”.

CNN (cnn.com)

Protestánsok és homoszexuálisok együtt tiltakoztak a pápa ellen Edinburgh-ban – írja a CNN. A Szabad Presbiteriánus egyház szerint a katolikus egyház botrányai most „igazolták a reformációt”.

Míg XVI. Benedek a fényes pompájú Holyrood palotában találkozott a királynővel, a város másik részén a presbiteriánusok protestáns egyszerűségű templomban gyűltek össze. A Magdaléna Kápolnában egykor John Knox, a skót reformáció vezéralakja emelte fel szavát a pápa ellen – mai ír megfelelője, Ian Paisley hasonló üzenetet fogalmazott meg.

A 84 éves politikus-egyházalapító a pápa „királyi fogadtatását” bírálta, és azt, hogy a Szentatya nem beszél nyilvánosan a gyermekmolesztálási botrányról, amely pedig „az egész közvéleményt” érinti. Paisley elmondta, a tüntetésre azért volt szükség, hogy a protestánsok megmutassák Rómának, „még mindig itt vagyunk, nem tűntünk el, ahogy ők szerették volna, és továbbra is hiszünk a szabad vallásgyakorlásban”. Az egyházfők mögött transzparens hirdette: „A Szabad Ulsteri Presbiteriánus Egyház emlékezik az igazolt reformációra”.

A fekete ruhás protestánsoktól csupán öt percnyi sétára igencsak különböző csoport gyülekezett – bár ugyanazzal a céllal. A homoszexuális aktivisták, humanisták, feministák és ateisták ugyan láthatóan elkülönültek, a pápaellenes jelszavakat skandáló hangosbeszélős vezérszónokot azonban egyhangúan követték. Több ok miatt sem helyeslem az államilag támogatott látogatást – magyarázta a tüntetők egyik vezére, Mike Williamson. – Először is ott vannak az egyház botrányai, másrészt a HIV- és AIDS-megelőzéssel kapcsolatos álláspontja. A lista igencsak hosszú, ráadásul ez a vizit rengeteg pénzébe kerül az egyébként is nehéz helyzetben lévő adófizetőknek – tette hozzá.

A városban óriási a rendőri készültség, több utat már Benedek érkezése előtt napokkal lezártak. A tüntetők ugyanakkor békésen vonultak fel, rendbontás nem történt. „A focimeccsek sokkal rosszabbak” – jegyezte meg az egyik helyszínen állomásozó rendőr.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.