Csökkent a 30-90 napos késedelemben levő hitelek állománya

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénzügyi stabilitásról szerdán kiadott jelentése szerint a kilencven napon túli törlesztési késedelemmel rendelkező – úgynevezett nem teljesítő – hiteleknek az aránya a teljes hitelállományhoz képest a vállalatoknál 12,6 százalék, míg a háztartásoknál 10,3 százalék volt idén szeptember végén, jövőre arányuk mindkét „adóscsoportnál” akár 15 százalék fölé is emelkedhet.

MNO
2010. 11. 17. 19:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jegybank a pénzügyi stabilitásról szóló jelentését félévente publikálja, a jelentés a magyarországi pénzügyi szektor aktuális folyamatait mutatja be, érzékelteti a piac szereplőinek kockázatait, piaci teljesítményét, a lakosság és vállalatok „viselkedését” a pénzpiacon.

A jegybank aktuális, novemberi stabilitási jelentése szerint a vállalati hiteleknél folytatódott a kilencven napon túli fizetési késedelemmel rendelkező hitelek arányának növekedése. A gazdaság lassú növekedése, a forintárfolyam gyengélkedése, illetve a banki hitelezés folytatódó visszaesése negatívan befolyásolta a vállalati portfólió minőségét. A kilencven napon túli törlesztési késedelembe esett hitelek aránya az idei első kilenc hónap folyamán 10 százalék körüli értékről 12,6 százalék fölé nőtt – olvasható a MNB összegzésében. Az MNB szakértői szerint pozitív jel lehet ugyanakkor, hogy a 30-90 napos késedelemben levő hitelek állománya érezhetően csökkent.

A hitelezési veszteségek a vállalati portfólió esetében megugrottak, amit a projekthitelek (az egyes nagyberuházásoknak adott nagyhitelek) rendkívül rossz „teljesítménye” okozott. A teljes vállalati hitelportfóliónál a hitelezési veszteségeknek az egyes állományokhoz mért értéke közel 0,5 százalékponttal átlagosan 3 százalékra emelkedett ez év június végére, és szeptember végéig ezen a szinten maradt. Ezen belül a projekthiteleknél 1,7 százalékponttal 4 százalékra nőtt az arány az első félévben, és még szeptember végén is 3,6 százalék volt.

A háztartási hiteleknél ugyancsak tovább romlott a hitelállomány minősége. A forint svájci frankkal szembeni gyengülése, illetve a tartósan magas munkanélküliség jelentősen rontotta a háztartások hiteltörlesztési képességét – állapítja meg a jelentés. Az MNB szakértői szerint a feltételeiket tekintve újratárgyalt hitelek visszaesésének növekedése ugyancsak a nem teljesítő hitelek növekedését idézte elő. Az idei harmadik negyedévben az átstrukturált jelzáloghitel-állomány már közel 25-30 százalékát 30 napon túli fizetési késéssel törlesztették, míg 2009 végén a feleakkora átstrukturált jelzálog-hitelállománynak még csak közel tíz százaléka volt késedelemben.

A jegybanki összegzésből kiderül: a kilencven napon túli késedelmek aránya így szeptember végére 10,3 százalékra emelkedett, közel 3 százalékponttal meghaladva a 2009. végi értéket. A jegybanki szakértők szerint fontos kiemelni, hogy a forint a svájci frankkal szemben egész nyáron gyengének mutatkozott, ennek hatása a kilencven napon túli „késettségben” elképzelhető, hogy csak decemberben jelentkezik majd. Ugyanebbe az irányba hathat az is, hogy az átstrukturált jelzáloghitelek közel felénél a következő félévben lejár a könnyített törlesztési teherrel járó időszak.

A háztartások által felvett forint- és devizahitelek portfólióminősége nem összehasonlítható, mivel a két kör kockázati profilja, termékszerkezete alapvetően eltér egymástól. Az állományon belül a forinthiteleknél magasabb a nem teljesítő hitelek aránya, mint a devizahiteleknél. Ezt a különböző fedezett és fedezetlen hiteltermékek közötti jelentős eltérés magyarázza. A legjobb „késettségi mutatóval” a lakáshitelek rendelkeznek, azon belül pedig a forintban nyújtott kölcsönök – olvasható a jegybanki stabilitási jelentésben.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.