Folytatódott, de lassult a beruházások visszaesésének üteme

A nemzetgazdasági beruházások 2008 eleje óta tartó – a megelőző év azonos időszakához viszonyított – csökkenése 2010 harmadik negyedévében is folytatódott, de a visszaesés üteme lassult. Idén a harmadik negyedévben a beruházások volumene 1,9 százalékkal, 2010 első három negyedévében 4,2 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A KSH számai szerint az ipari termelői árak októberben az előző havihoz képest 0,8 százalékkal csökkentek, az egy évvel korábbihoz mérten 7,1 százalékkal nőttek.

MNO
2010. 11. 30. 10:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetgazdasági beruházások az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint 0,4 százalékkal emelkedtek. A KSH a nemzetgazdasági ágak többségében növekedést tapasztalt a beruházásoknál, ez azonban leginkább a tavalyi visszaeséssel magyarázható. A beruházások harmadik negyedévi, az előző év azonos negyedévéhez viszonyított csaknem 2 százalékos csökkenésén belül az építési beruházások 3,8 százalékkal, a gép- és berendezésberuházások 0,3 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól.

A költségvetési szektor beruházásai 42,1 százalékkal nőttek, bőségesen pótolva a tavalyi harmadik negyedévi 15,8 százalékos visszaesést. A három negyedévi volumennövekedés is 32,9 százalékos volt a tavaly egész évi 22,6 százalékos hanyatlás után, minthogy az első negyedévben 25,0, a másodikban 28,0 százalékkal emelkedett a költségvetési szféra beruházási volumene. A versenyszférában a harmadik negyedévben 3,1 az első kilenc hónapban 3,2 százalékkal csökkent a beruházási volumen, amely 2008 második negyedéve óta megszakítás nélkül csökken éves összevetésben.

Beruházások a feldolgozóiparban és az energiaágazatban

A feldolgozóipar beruházásainak növekedése a második negyedévi 4,7 százalékról 14,8 százalékra gyorsult, amihez elsősorban a jármű-, a gumi- és a számítógép-, illetve az elektronikaitermék-gyártás egyedi nagyberuházásai járultak hozzá. A feldolgozóipar beruházásai előzőleg kilenc negyedéven át estek. Az energiaipar 15,7 százalékos növekedését a villamosenergia-termelésben és -elosztásban megvalósult jelentős beruházások okozták. Az autópálya-építéseket is tartalmazó szállítás, raktározás szegmens a korábbi egy évig tartó növekedés után második negyedéve, július-szeptemberben 18,6 százalékkal csökkent az előző bővülést okozó, költségvetésből finanszírozott nagy projektek többségének befejezése miatt.

Gondok a lakásépítésnél

A lakásépítések visszaesésének következtében az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene az előző évhez viszonyítva10,3 százalékkal, immár negyedik negyedéve csökkent. A tavalyi szinthez képest 24,6 és 30,5 százalék közötti mértékben elmaradtak a beruházások a mezőgazdaságban, a bányászatban és a közigazgatásban is, az információ, kommunikáció ágban pedig 11,7 százalékkal csökkentek a beruházások. Az oktatási szektor beruházásai jelentősen, 89,6 százalékkal emelkedtek, az oktatás minden területén megvalósuló intézménybővítések, -felújítások eredményeképpen, amely a múlt év közepe óta tart.

Csökkenő termelői árak

A termelői árak havi összevetésben harmadik hónapja csökkentek, az éves növekedés június óta a legalacsonyabb volt. A KSH adatai szerint az ipar belföldi értékesítési árai 2010 októberében az előző havihoz viszonyítva 0,2 százalékkal alacsonyabbak lettek, míg a tavaly októberivel összehasonlítva 10,0 százalékkal emelkedtek. Az ipari exportértékesítés forintban mért árai a szeptemberinél 1,3 százalékkal alacsonyabbak, a 2009. októberinél 4,4 százalékkal magasabbak voltak. A forint egy hónap alatt az euróhoz mérten 2,8, az amerikai dollárhoz képest 8,6 százalékkal erősödött, a 2009 októberében jegyzett árfolyamokkal összevetve az euróhoz mérten 2,2, a dollárhoz viszonyítva 8,9 százalékot veszített értékéből.

Sok eső esett, emelkedtek az élelmiszer-ipari termékek árai

Októberben az ipar belföldi értékesítési árain belül a feldolgozóipari ágazatokban az árszínvonal 0,1 százalékkal volt alacsonyabb. Jelentősebb, 2,2 százalékos áremelkedés történt az élelmiszer-ipari termékeknél, ahol a rendkívül rossz időjárás miatt jelentősen nőtt a takarmány és a gabona, ezáltal pedig a búzából őrölt fehérliszt, finomliszt és az ebből készült lisztes áruk, tészták ára.

A kokszgyártásban és a kőolaj-feldolgozásban 2,7, a járműgyártásban 1,2 százalékkal alacsonyabbak voltak az árak a szeptemberinél. A kohászat, fémfeldolgozás területén nem volt árváltozás, a többi feldolgozóipari ágazatban az árszínvonal -0,8 százalék és +0,2 százalék között változott. Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai októberben 0,2 százalékkal alacsonyabbak voltak, a víztermelés, -kezelés, -ellátás díjai és a kis súlyú bányászat árai az előző havi szinten maradtak.

Leginkább a kőolaj-feldolgozásban nőttek az árak

Éves összehasonlításban a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését 7,4 százalékos áremelkedés jellemezte. Ezen belül a legnagyobb mértékben, több mint 23 százalékkal a kokszgyártásban és a kőolaj-feldolgozásban nőttek az árak, de a vegyi anyag, termék gyártásában is 14,6 százalékos, a kohászat, fémfeldolgozásban pedig 13,6 százalékos volt a drágulás.

Kisebb áremelkedés történt a villamos berendezés, az élelmiszer-ipari és az egyéb feldolgozóipari termékek gyártásában. 2009 októberéhez viszonyítva csökkentek az árak a textil- és bőriparban, valamint a járműgyártásban, utóbbiban 2,4, előbbiben 3 százalékkal. A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke 0,3 és 2,3 százalék között alakult. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 12,9, a víztermelés, -kezelés, -ellátásé 4,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, míg a bányászat árai 1,1 százalékkal nőttek.

A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok árai is emelkedtek

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2010 októberében az előző hónaphoz képest az energiatermelő ágazatokban 0,6 százalékos csökkenés, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,6 százalékos árnövekedés mutatkozott. A beruházási javak árai 0,3 százalékkal mérséklődtek, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok árai 0,8 százalékkal emelkedtek. 2009 azonos hónapjához mérten az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 13,1, a beruházási javakat előállító ágazatokban 1,7 százalékkal nőttek az árak. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok esetében 1,2 százalékkal magasabb árakat mért a KSH.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.