Hat év börtönbüntetésre ítélték a volt ügyészségi szóvivőt + Képriport

Hat év börtönbüntetésre ítélte a hivatali visszaéléssel és más bűncselekményekkel vádolt Varga Gergely volt kerületi ügyészt, korábbi ügyészségi szóvivőt kedden első fokon, nem jogerősen a Fővárosi Bíróság.

MNO
2010. 11. 02. 14:04
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bíróság vesztegetés, befolyással való üzérkedés, hivatali visszaélés, bűnpártolás és csalás miatt ítélte el a 31 éves vádlottat. Varga Gergelyt a börtönbüntetés mellett hat évre eltiltották a közügyek gyakorlásától és kétszázezer forint vagyonelkobzást is elrendeltek vele szemben.

A volt ügyészségi szóvivő az ítélet kihirdetése előtt, az utolsó szó jogán elismerte, hogy hibázott, és bocsánatot kért az igazságszolgáltatás dolgozóitól. Varga azt mondta, a hibájával mindenét elveszítette; a hivatását, az egzisztenciáját, a becsületét, a barátait és az álmait. Közölte, jobb ember szeretne lenni, ezért fog igyekezni a hátralévő életében.

Úgy fogalmazott, ő is eljutott oda, ahová Júdás, és nem is akart kedden a bíróság elé állni. Ezzel kapcsolatban Zamecsnik Péter védőügyvéd az MTI kérdésére a tárgyalás szünetében megerősítette: Vargaának valóban volt öngyilkossági kísérlete.

A bíróság hat rendbeli vesztegetés, két rendbeli befolyással üzérkedés, két rendbeli hivatali visszaélés, bűnpártolás és csalás vétsége miatt ítélte el a 31 éves vádlottat. Az előzetes fogva tartásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe beszámították. Varga Gergelyt a börtönbüntetés kiszabása mellett hat évre eltiltották a közügyek gyakorlásától és 200 ezer forint vagyonelkobzást is elrendeltek vele szemben. A bíróság egyebek mellett bizonyítottnak látta: Varga több esetben pénzt kért egyes ügyek vádlottjaitól, illetve hozzátartozóiktól azért, hogy közbenjárására – a velük szemben folyó eljárásokban – enyhébb ítéleteket hozzanak a bíróságok.

Az ítélet indoklásában a bíró idézett az egyik érintettől, akinek a férfi azt mondta, el tudja intézni, hogy letöltendő helyett csak felfüggesztett börtönbüntetést kapjon, „de ennek ára van”. Az egyik esetben Varga Gergely 600 ezer forintot kért a közbenjárásért. A bíróság megállapítása szerint Varga Gergely más esetben azt vállalta, hogy bevont jogosítvány visszaszerzéséért jár el, ugyancsak pénzért. A tárgyalás mintegy negyedórás várakozással kezdődött; a pulpituson ülő Kalina József bíró telefonon kért tájékoztatást a büntetés-végrehajtási intézettől, majd közölte: „egészségügyi” probléma miatt késik a vádlott.

A bíró az ítélet meghozatalakor súlyosbító körülményként mérlegelte, hogy a vádlott 12 bűncselekményt követett el, és az erkölcsi károkozása is súlyos volt. Enyhítő körülménynek tartotta azonban, hogy a vádlott „a kamerák előtt, vállalva arcát” sírva kért bocsánatot. Mint mondta, ezzel a vádlott kifejezésre juttatta, hogy a történtekért személyesen ő a felelős, nem pedig az ügyészség. A bíró mindezek mérlegelése alapján végül úgy döntött, hogy a „törvényi minimum közelében” állapítja meg a büntetést. Utalt arra, hogy a bűncselekményekért 5 és 15 év közötti börtönbüntetés szabható ki.

A védő és az ügyvéd egyaránt fellebbezést jelentett be, előbbi enyhítést, utóbbi súlyosbítást kért. A védő indítványára a bíróság elrendelte a vádlott előzetes fogva tartásának megszüntetését. Az ügyész azonban fellebbezett, így a fogva tartás kérdésében a másodfokú bíróság mondja majd ki a döntést. Varga Gergely addig házi őrizetben marad, így a bíróság épületét már szabadon hagyhatta el, nem sokkal délután fél hat előtt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.