Elhárult az utolsó akadály is

Kölcsönös engedmények nyomán pénteken elhárult az utolsó akadály az Egyesült Államok és Dél-Korea közötti szabadkereskedelmi megállapodás ratifikálási folyamata elől, amitől az Obama-kormányzat az amerikai export fellendülését és több tízezer munkahely létrejöttét várja.

MNO
2010. 12. 04. 9:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dél-Korea beleegyezett abba, hogy az Egyesült Államok ne három, hanem öt év alatt szüntesse meg fokozatosan a kelet-ázsiai országból érkezett autók 2,5 százalékos vámtarifáját, a nagy amerikai gépkocsigyártó cégek pedig egyenként 25 ezer autót exportálhatnak a dél-koreai piacra, amennyiben azok megfelelnek az amerikai szövetségi biztonsági előírásoknak. Obama elnök azt remélte, hogy a Bush-kormányzat által 2007-ben megkötött, de hatályba azóta sem lépett megállapodás körüli nézeteltéréseket a novemberi szöuli látogatása idején el tudják simítani, de a felek akkor – még az észak-koreai tüzérségi támadás előtt – nem tudtak egyezségre jutni. A tárgyalások a hét elején Washingtonban újrakezdődtek.

Az Egyesült Államok és Dél-Korea 2007-ben kötötte meg a vámtarifák és az egyéb kereskedelemkorlátozó intézkedések felszámolásáról szóló megállapodást, amelynek ratifikálása azonban késedelmet szenvedett. Ennek egyik oka, hogy mindkét országban megváltozott a politikai vezetés, a másik pedig az, hogy az Obama-kormányzat újabb koreai engedményeket követelt az autó- és a marhahúsexport kérdésében. Az egyezményt a két ország törvényhozásának ratifikálnia kell, ami a szakértők várakozása szerint nem lesz zökkenőmentes. A Koreai Köztársaság az Egyesült Államok hetedik legnagyobb kereskedelmi partnere. A két ország közötti áruforgalom értéke 2008-ban 84,7 milliárd, tavaly pedig 66,7 milliárd dollár volt.

A most elért megállapodás értelmében Amerika további nyolc éven át fenntarthatja a dél-koreai teherautókra kivetett 25 százalékos vámtarifát, amit teljes mértékben tíz év múlva kell eltörölnie. Dél-Korea azonban ezzel szemben azonnal megszünteti az amerikai teherautókra kivetett tízszázalékos vámot.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.