Melyek az elkövetkező évek legfontosabb feladatai?

Az Európai Unió GDP-jének 3 százalékát kutatás-fejlesztésre (k+f) kell fordítani 2020-ra – ismertette Peredy Zoltán, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) stratégiai főosztályvezető-helyettese szerdán Debrecenben az észak-alföldi regionális innovációs konferencián.

MNO
2010. 12. 01. 12:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az uniós k+f ilyen arányú növelése 2025-re 3,7 millió új munkahelyet teremt a tagországokban, és 800 milliárd euróval növeli az EU GDP-jét – tette hozzá a szakember a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara rendezésében tartott tanácskozáson. Elmondta azt is, hogy a stratégiai tervezés szerint Magyarországon 2020-ig a jelenlegi 1,15-ről a nemzeti össztermék 1,8 százalékára kell növelni a kutatás-fejlesztés finanszírozását. Az EU Innovációs Unió programjából a nemzeti innovációs rendszerek összehangolását, a tőkevonzó képesség, valamint a tudományos és az üzleti világ együttműködésének javítását, a kis- és középvállalkozások helyzetbe hozását emelte ki Peredy Zoltán.

A kutatás-fejlesztés magyarországi regionális helyzetét elemezve elmondta, hogy a központi régió után az észak-alföldi és a dél-alföldi térségekben a legerőteljesebb az innovációs aktivitás. A hazai fejlesztések kihívásai között említette egyebek mellett, hogy jelenleg kevés a high-tech vállalkozás, kevés a globális piacon versenyképes termék, s alacsony (a GDP 1,15 százaléka) a nemzeti szintű k+f ráfordítás. Utóbbinak mindössze 48 százaléka a vállalati fejlesztés; a hazai vállalkozások 30 százalékának egyáltalán nincs innovációs bevétele, amivel sereghajtók vagyunk Európában – fűzte hozzá a szakember.

Peredy az új Széchenyi-tervről szólva a legfontosabb célnak az egymillió új, adózó munkahely létrehozását említette. A terv prioritásai közül a tudomány, innováció, növekedés projektet emelte ki. A tervek szerint január közepén hirdetik meg az átdolgozott, új Széchenyi-tervet, amely 10 éves távlatot ölel fel, s 80-100 pályázat kiírására lehet számítani 2013-ig – mondta a szakember. A debreceni regionális innovációs konferencián tájékoztatót hallgattak meg a résztvevők az észak-alföldi régió innovációs helyzetéről.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.