Az uniós k+f ilyen arányú növelése 2025-re 3,7 millió új munkahelyet teremt a tagországokban, és 800 milliárd euróval növeli az EU GDP-jét – tette hozzá a szakember a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara rendezésében tartott tanácskozáson. Elmondta azt is, hogy a stratégiai tervezés szerint Magyarországon 2020-ig a jelenlegi 1,15-ről a nemzeti össztermék 1,8 százalékára kell növelni a kutatás-fejlesztés finanszírozását. Az EU Innovációs Unió programjából a nemzeti innovációs rendszerek összehangolását, a tőkevonzó képesség, valamint a tudományos és az üzleti világ együttműködésének javítását, a kis- és középvállalkozások helyzetbe hozását emelte ki Peredy Zoltán.
A kutatás-fejlesztés magyarországi regionális helyzetét elemezve elmondta, hogy a központi régió után az észak-alföldi és a dél-alföldi térségekben a legerőteljesebb az innovációs aktivitás. A hazai fejlesztések kihívásai között említette egyebek mellett, hogy jelenleg kevés a high-tech vállalkozás, kevés a globális piacon versenyképes termék, s alacsony (a GDP 1,15 százaléka) a nemzeti szintű k+f ráfordítás. Utóbbinak mindössze 48 százaléka a vállalati fejlesztés; a hazai vállalkozások 30 százalékának egyáltalán nincs innovációs bevétele, amivel sereghajtók vagyunk Európában – fűzte hozzá a szakember.
Peredy az új Széchenyi-tervről szólva a legfontosabb célnak az egymillió új, adózó munkahely létrehozását említette. A terv prioritásai közül a tudomány, innováció, növekedés projektet emelte ki. A tervek szerint január közepén hirdetik meg az átdolgozott, új Széchenyi-tervet, amely 10 éves távlatot ölel fel, s 80-100 pályázat kiírására lehet számítani 2013-ig – mondta a szakember. A debreceni regionális innovációs konferencián tájékoztatót hallgattak meg a résztvevők az észak-alföldi régió innovációs helyzetéről.
(MTI)

Veszélyben a gyereke, ha őket látja