A belvízi védekezés naponta 63 millió forintba kerül. Az év eleje óta a belvízvédelmi munkálatok 6,4 milliárd forintra rúgtak – mondta az államtitkár a sajtótájékoztatón. Illés Zoltán közlése szerint a védekezés során naponta 28 millió köbméter vizet emelnek át a szivattyúállomások. A védekezésben 932 ember vesz részt. Az országban jelenleg tizenhárom olyan település van, ahol a belvíz miatt az önkormányzat döntése értelmében „élet- és vagyonvédelem szükségeltetik”. A leginkább érintett területen, a Kettős-Körös vidékén megnyitják a Dögös-Kákafoki víztározót, amely 2-3 millió köbméter víz befogadására alkalmas.
Illés Zoltán elmondta, az előrejelzések szerint az évszakhoz képest az átlagosnál nagyobb csapadékmennyiségre kell számítani az elkövetkező időszakban, így a belvízzel borított területek nagysága várhatóan növekedni fog. Az államtitkár beszélt arról, hogy a legmélyebben fekvő területeken biztosan fennmarad a belvízi probléma, ezért a művelési ágból való kivonás vagy a más művelési ágba való átsorolás fontos feladat lenne. „Úgy, hogy a gazdák, a területek tulajdonosai megkapják a pénzüket még akkor is, ha azon a területen belvíz áll” – tette hozzá.
Illés Zoltán kitért arra is: az előző kormány idején „nagyon helytelen módon” az ár- és belvízi megelőzés, védekezés kérdésköre főként az önkormányzatok hatáskörébe került. A kormány célja, hogy az elkövetkező időszakban ne csak segítséget nyújtsanak az önkormányzatoknak, hanem bizonyos feladatok átkerüljenek „az állami felelősségvállalás körébe” – jelentette ki az államtitkár.
Közlése szerint az ár- és belvízi problémák megoldására rendelkezésre állnak források a költségvetésben, az illetékes tárca költségvetésében, és várhatóan lesz pénz e célra a termékdíjból befolyt összegekből, valamint az európai uniós programokból. A kormány döntött arról, hogy a költségvetésében ötmilliárd forint áll majd rendelkezésre a vízi társulások ilyen jellegű vízkormányzási feladatainak elvégzésére – tette hozzá Illés Zoltán.
(MTI)
Imane Helif vs Magyar Péter – csúcsra ért az internetes mémgyártás
