Péterfalvi Attila egyetért azzal, hogy az átláthatóság érdekében jegyezni kell a külföldi támogatású civil szervezeteket, de a jelzést kiterjesztené a belföldi támogatással működő civil szervezetekre – a kormányzat, politikai párt vagy gazdasági szereplő által támogatott csoportokra is, írja az MTI.
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke közleményben tájékoztatta Gulyás Gergelyt, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnökét.
Péterfalvi egyetért azzal, hogy a civiltörvény hatálya alá tartozó külföldi érdekcsoportok befolyásolhatják Magyarország politikai és társadalmi életét, ami szerinte nemzetbiztonsági kockázatot jelent – de azt is hangsúlyozza, hogy
a hazai támogatású civil szervezetek is alkalmasak lobbitevékenység, politikai vagy kormányzati propaganda közvetítésére, ezért esetükben is elvárható a teljes transzparencia.
A NAIH elnöke ennél tovább is megy, és közérdekből a vallási szervezetek támogatási hátterét is teljesen átláthatóvá tenné – bár erről a tervezett civiltörvény amúgy nem rendelkezik.
Péterfalvi Attila felvetései ugyanakkor csupán javaslatok, amiket Gulyás Gergelynek csak megfontolnia kell a a törvényjavaslat parlamenti vitájában, elfogadnia nem kötelező ezeket.
Ha a törvényjavaslatot mégis módosítanák a NAIH javaslatai alapján, akkor több kormányzati támogatású szervezet – köztük az országos plakátkampányokat folytató Civil Összefogás Fórum is be kellene mutassa, pontosan honnan is kapja forrásait.
A CÖF egyébként tagadja, hogy milliárdos kampányköltségekkel dolgozna, és arra hivatkoznak, hogy 2015-ben mindössze 55 millió forintból gazdálkodtak. Kérdés, hogyan telt ebből a 2016-ban az országos bohóckampányra, a Gyurcsány Ferencet és Vona Gábort egy platformra emelő, néhol több emelet magas plakátokra és molinókra.
Egyébként nemrégiben úgy nyilatkozott a Magyar Nemzetnek Náray-Szabó Gábor, a kormányközeli Professzorok Batthyány Köre elnöke, hogy nem bánná, ha a belföldről támogatást kapó civil szervezetekre is kiterjedne a szigorított ellenőrzés, és 7,2 millió forint felett részletesen be kellene számolniuk támogatásaik forrásáról. „Állunk elébe, körünk kizárólag tagsági díjakból tartja fenn magát” – mondta.
Ráadásul, a civiltörvény megtetszhet a környező országok kormányainak is – ekkor viszont az Orbán-kabinet kényszerülhet magyarázkodásra: tavaly év végén két nap alatt közel 37 milliárdot utaltak át ugyanis határon túli szervezeteknek, idén pedig egy 7 milliárdos hiteltámogatást küldtek vajdasági gazdálkodóknak.