A Batthyány-kör nem beszélhet a CEU-ról

A CEU-ról nem akart beszélni, a civiltörvény szigorítását viszont hasznosnak tartaná a szervezet elnöke.

Koncz Tamás
2017. 04. 05. 13:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Nem, erről nem nyilatkozom” – mondta sietősen Náray-Szabó Gábor, a Professzorok Batthyány Körének elnöke, amikor arról kérdeztük, mit gondol a CEU magyarországi működését ellehetetlenítő törvényről. Az is kiderült, hogy miért nem: a kör határozatban önkéntes némasági fogadalmat vállalt a témában, így az elnök sem reagálhat a CEU-val kapcsolatos kérdésekre.

Náray-Szabó szívesebben válaszolt a Magyar Nemzetnek a civiltörvény várható szigorítása kapcsán: szerinte van értelme annak, ha komolyabban ellenőrzik a külföldről támogatott civil szervezeteket, az állampolgárnak ugyanis joga van tudni, hogy ezek a gyakran politikai véleményformáló társaságok miből tartják fenn magukat – és éves bevételeik pontosan honnan, milyen forrásból származnak.

A Professzorok Batthyány Köre elnöke ugyanakkor azt sem bánná, ha a belföldről támogatást kapó civil szervezetekre is kiterjedne a szigorított ellenőrzés, és 7,2 millió forint felett részletesen be kellene számolniuk támogatásaik forrásáról. „Állunk elébe, körünk kizárólag tagsági díjakból tartja fenn magát” – mondta Náray-Szabó Gábor.

A parlamentben egyébként éppen szerdán tartottak egy – eredménytelenül záruló – ötpárti egyeztetést a civiltörvény módosításáról: ellenzéki érvként itt is elhangzott, hogy a kormány támogatójaként ismert Civil Összefogás Fórum kampányidőszakban több százmilliót fordít plakátokra és programokra, pontosan meg nem határozott forrásból.

A Professzorok Batthyány Köre januárban még azzal került a hírekbe, hogy különösen kemény hangvételű nyílt levél formájában figyelmeztette a kormányt a Magyarországot eluraló, intézményesülő korrupció veszélyeire, és erőből hozott, gyakran kiegyensúlyozatlan döntések káros hatásaira. Az elnök az eltelt három hónapban sem tapasztalt különösebb javulást, igaz szerinte a változások érzékeléséhez legalább egy év kellene. Azt viszont pozitív fejleménynek tartja, hogy Orbán Viktor megüzente nekik, küzdenek a korrupció ellen.

Náray-Szabó Gábort megkérdeztük a Karátson Gábor Kör nemrég megjelent oktatási reformtervéről is, amelyben politikamentessé tennék az oktatást. Ezzel a célkitűzéssel a Batthyányi-kör vezetője is teljesen egyetért.

Az elnök hozzátette, április 4-én részt vett egy szakmai fórumon, ahol bemutatták Csépe Valéria miniszteri biztos oktatási programját is. A nyilatkozó szerint ez a terv sokkal rugalmasabb elődjénél, több kísérletnek és egyéni élmények hagy teret azzal együtt, hogy valamelyest csökkenti az elvárt lexikális tudás szintjét, és a korosztályok képességeihez hangolva adja át az iskolai tananyagot.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.