315gy járhat mindenki

D. Horváth Gábor
2000. 10. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Surányi György hallgatni szeretne, kínosan érinti ugyanis a lapunkban megjelent, a Magyar Nemzeti Bank tulajdonában lévő CW Bank legújabb története. Mint már köztudott, a jelenleg felszámolás alatt álló bécsi leánybank – egyelőre hivatalos adatokkal még alá nem támasztott – vesztesége 85 milliárd forint. Vezetőinek „sikeres” tevékenységéről azonban egy másik szám is árulkodik. 1997-ben és 1998-ban már 75 milliárdot kellett beleölni a különböző kétes ügyletekkel is foglalkozó pénzinztézet konszolidá-ciójába, amely ugyancsak a magyar adófizetők pénztárcáját apasztotta. Azt gondolhatnánk, hogy az elfolyt 160 milliárd forint elérhette talán azt az ingerküszöböt, amely alapján a jegybank elnöke figyelmét odaterelgette a CW Bank ügyleteire. Erről azonban keveset tudhatunk, ugyanis Surányi György általában is hallgatni szeret, az újságírók bosszantó kérdései szerfölött idegesítik.A bankelnök az MNB önállóságát egyébként meglehetősen sajátosan értelmezi, hiszen köztudomású az a vélekedése, miszerint lehetőleg senki se lásson bele a Szabadság téri központ kártyáiba. Az időnként tiltakozó újságírókon kívül ezt az Állami Számvevőszék elnöke is észrevette, hiszen az elmúlt tíz évben a jegybank heves ellenállást tanúsított a számvevők ellenőrzési kísérleteivel szemben, amelyek során természetesen nem a monetáris politikát, hanem az MNB gazdálkodását ellenőrizték volna. Kovács Árpád ÁSZ-elnök emiatt egy 1998 elején adott tévényilatkozatában diplomatikusan figyelmeztette Surányit: a jegybank önállósága nem egyenlő az ellenőrizhetetlenségével. Tegyük hozzá, azé a jegybanké, amelyik részvénytársaság, s amelynek a magyar állam a tulajdonosa, közpénzekkel gazdálkodik.A bankelnök tehát szemérmes ember, újságoknak, tévének, rádiónak lehetőleg nem nyilatkozik. Kínosabb ügyekben a Magyar Távirati Irodának adott közlemények útján üzenget a nyilvánosságnak, s ha ennek ellenére mégiscsak eszébe jut valakinek valamit kérdezni tőle, ott a megfelelő embere: Blahó Miklós sajtóügyeletes beidegződött MNB-s rutinnal terelgeti útvesztőkbe, zsákutcákba a „okvetetlenkedő bértollnokokat”.Így történt ez tegnap is, amikor kerülő úton előttünk is kiderült: az MNB elnöke háttérbeszélgetésre invitál újságírókat, amiről Blahó kolléga bennünket nem tájékoztatott. Megmosolyogtató az az igyekezete, ahogyan a Magyar Nemzet olvasóit ki akarta rekeszteni a jegybankelnök tájékoztatójáról – mi sem vettük komolyan. Elmentünk hát rá, hogy nagy erőkkel képviseltessük magunkat. Egyszerre két újságíró is megpróbált bejutni az épületbe, de Blahó sajtós már a kapuban szelektált. Ránézésre eldöntötte, melyik újságíró ért a pénzügyekhez, melyik nem, amit közölt velük. A Magyar Nemzettől így egyikük minden tiltakozása ellenére nem juthatott be. A felháborító eljárás üzenetértékű, ugyanis rajtunk kívül is „ÍGY JÁRHAT MINDENKI”.A 160 milliárd azonban mindennél többet mond. Ekkora kárt ismereteink szerint eddig csak a Postabanknál okoztak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.