Terjeszkedő kokainbárók

2000. 11. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz hónapokon vannak túl Kolumbia lakói. Hosszú és erőszakos kampány után véget értek a helyhatósági választások. A szavazatok megszerzéséért vívott harc szomorú mérlege: nyolc elrabolt politikus és harminchat meggyilkolt képviselőjelölt. A kormány azért, hogy kézben tudja tartani a helyzetet, a választás napján lezárta a legtöbb utat, továbbá ötvenezer rendőrt és százezer katonát mozgósított.A jelek és a külföldi megfigyelők szerint ez valamennyire sikerült is. Bár Putumayo tartományban, ahol a kokainbárók hatalma a legerősebb, számos fegyveres támadás érte a lakosságot a baloldali gerillaszervezetektől, a legtöbb területen mégis rendben zajlott a választás. Nagy mérföldkő volt ez a nap Kolumbia történetében, vélte Andrés Pastrana államfő. Nagy fába vágta a fejszéjét a jelenlegi kabinet: új országképet mutatnak ezentúl a nagyvilágnak. Egy stabil és demokratikus országét, amely szakított kábítószer-termelő múltjával, képes véget vetni az országban évek óta dúló polgárháborúknak és amely az Egyesült Államok leghűségesebb szövetségese Dél-Amerikában. Az nem kérdéses, hogy a bogotai vezetés hű lesz nagyhatalmú partneréhez. Az 1,3 milliárd dolláros amerikai segítség, a Plan Colombia célja, hogy kifüstöljék a kokaintermelőket az országból. Ez elősegítheti mind a tíz éve tartó háború befejezését, mind a kábítószer-kereskedelem viszszaszorítását. Arról viszont kevés szó esik, hogy a jó szándékú program nyomán könnyen eszkalálódhat a válság. Brazília amazóniai területein ugyanis már megjelentek azok az ültetvények, amelyek addig csak a szomorú sorsú szomszédnál okoztak problémát. Brazília és Kolumbia több mint ezer kilométeres határszakaszon osztoznak. A közös brazil–kolumbiai határszakasz védelme a földrajzi adottságok miatt nehezen megoldható. Az Amazonas völgye ezért szinte védtelen a Kolumbiából átszivárgó fegyveresek vagy kábítószer-kereskedők ellen.Brazília azonnal jelentkezett, hogy az Egyesült Államok neki is juttasson védelmet a terjeszkedő kokainbárókkal szemben. A Sivam-program 1,4 millió dolláros amerikai támogatásból épült föl. A 16 stabil és kilenc mozgatható radarernyőből álló hálózat egész Amazónia ellenőrzésére alkalmas. Brazília reménykedhet abban, hogy még időben sikerül megerősítenie határa védelmét. Egy másik térségbeli állam, Ecuador viszont sokkal nehezebb helyzetben van. Kolumbia északnyugati szomszédja a térség leggyengébb állama, így a Plan Colombia bejelentése után azt szorgalmazta, hogy az amerikaiak a washingtoni pénzalapból Ecuadort is támogassák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.