Saeb Erakat tart Saron sikerétől

2001. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az izraeli politikusokkal eddig nem sikerült megegyeznünk, ám nekünk csak egy lehetőségünk van, és ez a béke – nyilatkozta lapunknak Saeb Erakat (képünkön), a palesztin kormány főtárgyalója. A diplomata részt vett minden lényeges, az izraeli–palesztin viszonyt érintő konferencián. Az utóbbi napok „konferenciadömpingje” során még az izraeli miniszterelnök-választás előtt megpróbáltak közös nevezőre jutni a palesztin és az izraeli diplomaták, ám az már bizonyos, hogy ez nem sikerült.Erakat úr, a legutolsó közvélemény-kutatási adatok szerint Ariel Saron, a Likud jelöltje toronymagas esélyesként várja a jövő hétfői megmérettetést. Mi lesz a palesztinok tárgyalási stratégiája, ha meg is nyeri a választást?– Saron korábban kifejtette: nem hajlandó tárgyalni Jasszer Arafattal. Ez előrevetíti, hogy milyen lesz a viszony az új izraeli vezetéssel. Bár eddig sem volt felhőtlen a kapcsolatunk, a várható Saron-kormánnyal szinte képtelenség lesz szót érteni. Saron nem békét akar, hanem háborút. Saron katona, aki hadállásokban gondolkodik, tábornokként vezetné az országot, nem miniszterelnökként. Azonban a palesztinoknak mindegy, hogy likudos, munkapárti vagy bármilyen jelölt győzedelmeskedik. Nekünk nem egy párttal kell békét kötnünk, hanem egy országgal.– Ki lenne az önök számára a legmegfelelőbb jelölt a kormányfői tisztségre?– Nem tudok ilyen személyt mondani, mivel sosem gondolkoztunk azon, mi lenne, ha ez vagy az vezetné Izraelt. Nekünk éppen az aktuális vezetővel kell megegyeznünk, ha békét akarunk. Ha ez éppen Saron, akkor meg kell találnunk az utat, hogy mégis a tárgyalóasztalhoz ülhessünk.– Nagy eltérés mutatkozik a véleményekben, ám talán a legsarkalatosabb probléma a palesztin menekültek visszatérésének témája. Lát-e lehetőséget a megállapodásra?– Nem csak a menekültek ügye okoz gondot. Jelenleg távol állnak a nézeteink Jeruzsálem kérdésében, a határok kapcsán és biztonsági ügyekben is. A menekültekről pedig az a véleményem, hogy ha nem térhetnek vissza Palesztinába, akkor nem lesz béke. A mi álláspontunk szerint azoknak az embereknek joga van itt élni, hiszen innen űzték el őket. Ehhez pedig ragaszkodunk. Bár Izrael egyértelműen tudatta velünk, hogy nem engedi vissza a más országokban élő palesztinokat, a legfontosabb az, hogy fönntartsuk a békefolyamatot. A megoldáshoz idő kell, akár hónapokig is tárgyalóasztal mellett fogunk ülni. Ám előre nem lehet megmondani, mit hoznak az újabb egyeztetések.– Felvetődött alternatív megoldásként, hogy Kelet-Jeruzsálem helyett esetleg Jeruzsálem egyik külvárosa, Abu Disz lehet a jövőben a független Palesztina központja. Elfogadják-e ezt az ötletet?– Ezt a megoldást csak érdekességként tudjuk értékelni. Jeruzsálemet nem lehet megosztani, az egy város, így egy országnak lehet a fővárosa. Ez az ország pedig Palesztina.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.