Egységes ifjúsági kártya

Huszonkilenc éves korig a fiatalok ifjúsági csipkártyát kaphatnának az Ifjúsági és Sportminisztérium tervei szerint, amellyel Magyarországon és külföldön egyaránt igénybe vehetnék a korosztálynak járó kedvezményeket. A köz- és a felsőoktatásban tanuló diákok esetében új diákigazolvány foglalná magába az ifjúsági kártyát. Vizsgálják annak lehetőségét is, hogy a fiatalok a majdan ingyenessé váló internethasználathoz ezzel azonosíthassák magukat.

2001. 08. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ifjúsági és Sportminisztérium (ISM) tervei szerint 29 éves korig bankkártya méretű, csippel ellátott ifjúsági kártyát kapnának a fiatalok. A köz- és a felsőoktatásban tanulóknál ezt új diákigazolvány foglalná magába – tájékoztatta lapunkat Szabó László, az ISM helyettes államtitkára.
Azok a fiatalok is kaphatnának ifjúsági kártyát, akik ugyan 29 év alattiak, de már nem tanulnak az említett iskolarendszerben, ám az értelemszerűen nem lenne diákigazolványként használható. Az ifjúsági kedvezményeket – amelyek szűkebb körűek, mint a diákkedvezmények – Magyarországon és külföldön egyaránt igénybe vehetnék ezzel.
Némi nehézséget okozhat az új kártyarendszer kidolgozásában, hogy az ifjúsági törvény tervezett rendelkezései szerint jövőre Magyarországon az ifjúsági életkor felső határa a jelenlegi 26-ról 29 évre módosulna, tehát az ifjúsági kedvezmények is három évvel tovább járnának. Külföldön azonban a legtöbb kedvezmény csak 26 éves korig vehető igénybe.
A kártya tulajdonosa azáltal válna jogosulttá külföldön az ifjúsági kedvezményekre – tette hozzá Szabó László –, hogy az ifjúsági kártya magában foglalná az Euro 26 elnevezésű nemzetközi kártyát, amely főként kereskedelmi kedvezményekre használható, a diákok esetében pedig az az úgynevezett ISIC nemzetközi diákigazolványt is, amellyel inkább kulturális kedvezmények járnak.
A módosítást a helyettes államtitkár szerint az indokolja, hogy a jelenlegi diák- és ifjúsági kedvezmények széttagoltak, sokféle igazolványt kell a fiataloknak magukkal hordaniuk. Gondot okoz jelenleg az is, hogy a két nemzetközi kártyát – amely egy-kétezer forintba kerül – csak nagyon kevesen ismerik itthon. Szabó László szerint azzal, hogy a kártyákat összevonják, s megnő a felhasználók köre, várhatóan több helyen nyújtana piackereskedelmi kedvezményeket. Az új kártyára a státustörvény szerint a határon túli magyar fiatalok is jogosultak lennének.
Úgy tudjuk: vizsgálják annak lehetőségét, miként lehetne a kártyát alkalmassá tenni arra, hogy a 14–29 év közötti fiatalok ezzel használhassák a számukra várhatóan 2004-től ingyenessé váló internetet. A későbbiekben pedig úgy alakítanák tovább a kártyarendszert, hogy az összes ifjúsági és diákkedvezményre jogosító igazolványok mellett a bankkártyát is egy kártya tartalmazza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.