Másfél éve volt ilyen alacsony az üzleti bizalmi index, noha augusztus hónapban kissé emelkedett a korábbiakhoz képest – állapítja meg a GKI, ami az ipari várakozások romlásának a következménye. A lakossági várakozások viszont az augusztusi megtorpanás ellenére kedvezők, két és fél éve voltak ilyen reményteljesek.
Az üzleti szférán belül a kereskedelmi cégek várakozása jelentősen, az ipariaké minimálisan javult. Az iparban a termelési színvonal megítélése romlott, a kilátásoké viszont javult júliushoz képest. Ezt az optimizmust a rendelésállományok megítélése még nem támasztja alá, a belföldi rendelésállományt ugyanis a válaszolók minimálisan, az exportét érzékelhetően rosszabbnak minősítették, mint egy hónappal korábban. Kedvező viszont, hogy a saját termelésű készletek csökkentek. A kereskedelmi cégek augusztusban javuló eladási pozícióról, csökkenő készletszintről és bátrabb megrendelési szándékról adtak számot.
A tervezett áremelések mértéke az iparban nem változott, az áremelést és -csökkenést tervezők köre egyaránt szűkült. A kereskedelemben több hónapi csökkenés után ismét kissé nőtt a tervezett áremelés mértéke. Ezenbelül az élelmiszereké tovább csökkent, a ruházati cikkeké viszont jelentősen emelkedett.
Múlt hónapban alig gyengült a háztartások vásárlási kedve, ugyanakkor tovább erősödött az optimizmusuk: a következő tizenkét hónapban – véleményük szerint – a mostaninál többet költhetnek majd tartós fogyasztási cikkekre. Emellett a következő egy évre vonatkozóan többen vélekednek úgy, hogy képesek lesznek megtakarítani.
Feljelentést tesznek Márki-Zayék botrányos versenye ügyében
